Rosji nie uda się doprowadzić, by zaprzeczono, że Krym to Ukraina - Wielka Brytania w ONZ

Rosji nie uda się doprowadzić, by zaprzeczono, że Krym to Ukraina - Wielka Brytania w ONZ

Ukrinform
Federacja Rosyjska przez nielegalną okupację Krymu naruszyła pierwszą zasadę prawa międzynarodowego, więc cywilizowany świat nigdy nie uznaje roszczeń Kremla o zawłaszczenie ukraińskiego półwyspu - powiedział podczas nieformalnego spotkania w ONZ odnośnie Krymu, w ramach formuły „Arria” przedstawiciel Wielkiej Brytanii w Organizacji - donosi korespondent Ukrinform.

„Nielegalna okupacja Krymu przez Federację Rosyjską narusza pierwszą zasadę prawa międzynarodowego: kraje nie mogą przejmować terytoriów ani zmieniać granic siłą” - powiedział brytyjski dyplomata.

Podkreślił, że stanowisko Wielkiej Brytanii pozostaje jasne: „Nigdy nie uznaliśmy i nie uznamy nielegalnej okupacji Krymu przez Rosję”. Przedstawiciel Wielkiej Brytanii podkreślił również, że działania Rosji w pełni naruszają Kartę Narodów Zjednoczonych, a także dużą liczbę umów dwustronnych i wielostronnych.

„Wielka Brytania zdecydowanie potępia agresję Rosji na Ukrainę i potwierdza swoje pełne poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Brytyjski dyplomata wezwał Rosję do przestrzegania decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w szczególności do zapewnienia dostępu na półwysep przedstawicielom biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. „Niedopuszczalne jest, aby miliony krymian pozostawały poza mechanizmami monitorowania ONZ” - powiedział brytyjski dyplomata.

Wyraził również zaniepokojenie ciągłymi prześladowaniami mniejszości etnicznych i religijnych na Krymie, zwłaszcza Tatarów krymskich.

„Wzywamy Rosję do natychmiastowego uwolnienia ponad stu nielegalnie przetrzymywanych więźniów politycznych” - powiedział.

Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Krym to Ukraina”.

Przypomnijmy, rosyjska delegacja przy ONZ zorganizowała w środę nieformalne spotkanie w formule Arria na temat sytuacji na Krymie. Przedstawiciele krajów zachodnich, którzy zabierali głos podczas wydarzenia, wyrazili zdecydowane poparcie dla suwerenności i niepodległości Ukrainy oraz wezwali Rosję do zaprzestania agresji i przywrócenia Ukrainie kontroli nad Krymem.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-