„Trójkąt Lubelski” przybliża integrację europejską Ukrainy - powiedział litewski minister spraw zagranicznych

„Trójkąt Lubelski” przybliża integrację europejską Ukrainy - powiedział litewski minister spraw zagranicznych

wideo
Ukrinform
Inicjatywa Trójkąta Lubelskiego, która jednoczy Ukrainę, Litwę i Polskę, przybliża integrację europejską Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis, w wywiadzie dla „Radio Swoboda”, donosi Ukrinform.

„Myślę, że ten format jest bardzo przydatny. I jestem pewien, że ten format można rozszerzyć, żeby mówić nie tylko o polityce. Moglibyśmy również omawić wspólną historię, geopolitykę, ekonomię i wiele innych rzeczy. Taka komunikacja pozwala w pewnym stopniu ustrukturyzować naszą współpracę… Jest to oczywiście bardzo przydatne i przybliża integrację europejską Ukrainy” - powiedział.

Landsbergis uważa też, że inicjatywa Platformy Krymskiej jest „niezwykle przydatna nie tylko do znajdowania konkretnych rozwiązań, ale także do przypominania o problemie (okupacja Krymu - przyp. Red.)”.

Przypomnijmy, Trójkąt Lubelski to trójstronny format współpracy Ukrainy, Litwy i Polski, stworzony przez ministrów spraw zagranicznych tych krajów w lipcu 2020 roku. Pierwsze spotkanie Trójkąta Lubelskiego odbyło się w Internecie 29 stycznia.

Uczestnicy formatu uzgodnili koordynację działań na rzecz ochrony prawa międzynarodowego w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, zarówno w trójstronnej koordynacji, jak i w organizacjach międzynarodowych: NATO, ONZ, UE, Rada Europy i OBWE.

Platforma Krymska to nowy format konsultacyjno-koordynacyjny zainicjowany przez Ukrainę w celu poprawy międzynarodowej odpowiedzi na okupację Krymu, reagowania na rosnące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, zwiększania międzynarodowej presji na Rosję, zapobiegania dalszym naruszeniom praw człowieka i ochrony ofiar reżimu okupacyjnego oraz by osiągnąć główny cel - deokupację Krymu i jego powrót na Ukrainę.

Oficjalnie działania Platformy Krymskiej zostaną uruchomione na inauguracyjnym szczycie, który zaplanowano na 2021 r. w Kijowie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-