Stoltenberg: Projekt ustawy o reformie SBU pomoże Ukrainie przyspieszyć wejście do NATO

Stoltenberg: Projekt ustawy o reformie SBU pomoże Ukrainie przyspieszyć wejście do NATO

Ukrinform
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg twierdzi, że projekt ustawy o reformie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, który obecnie jest dyskutowany w Radzie Najwyższej, pomoże przyspieszyć wejście Ukrainy do Sojuszu.

Jak donosi Ukrinform w odniesieniu do służby prasowej głowy państwa ukraińskiego, Stoltenberg powiedział to w rozmowie telefonicznej z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Rozmówcy zwrócili uwagę na priorytet rozwoju Ukrainy w statusie partnera o rozszerzonych możliwościach nowych form współpracy z NATO, co powinno przyspieszyć procesy dalszego zbliżania naszego kraju do Sojuszu.

Prezydent podziękował Sekretarzowi Generalnemu za wsparcie euroatlantyckich aspiracji Ukrainy.

„Dziś najpilniejszą kwestią dla Ukrainy jest perspektywa uzyskania Planu Działania dla członkostwa w NATO. Cieszę się, że NATO jest otwarte dla Ukrainy. Dziękuję wszystkim osobiście. Członkowie Sojuszu wspierają nas w dążeniu do członkostwa w NATO. Naszym bezpośrednim celem jest - PDCZ. Poważnie podchodzimy do reform, bo chodzi przede wszystkim o wzmocnienie naszego sektora obronnego” - powiedział Zełenski.

Jak informował Ukrinform, 28 stycznia Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy nr 3196-d „O zmianie ustawy Ukrainy „O Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy” w sprawie usprawnienia ram organizacyjno-prawnych funkcjonowania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy”.

Jak podawał Ukrinform, 6 lutego w Brukseli, podczas konferencji prasowej po rozmowach z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusznicy uznają Ukrainę za potencjalnego kandydata do członkostwa w NATO i udzielają jej praktycznej pomocy we wdrażaniu reform mających na celu zbliżenie do standardów NATO, których osiągnięcie jest warunkiem członkostwa w organizacji.

W czerwcu 2020 roku NATO przyznało Ukrainie status Partnera Rozszerzonych Szans. Tym samym Ukraina stała się szóstym takim partnerem NATO, obok Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii i Jordanii.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-