Zełenski i Duda skoordynowali kroki w celu przeciwdziałania Nord Stream

Zełenski i Duda skoordynowali kroki w celu przeciwdziałania Nord Stream

Ukrinform
Prezydenci Ukrainy i Polski w rozmowie telefonicznej skoordynowali działania mające na celu dalsze sprzeciwianie się ukończeniu gazociągu Nord Stream 2 - donosi Ukrinform powołując się na informacje Biuro Prezydenta.

„Ten projekt (Nord Stream 2 - red.) jest w istocie pułapką dla całej Europy. Nie można na to pozwolić. Dalsze wzmocnienie sankcji wobec tego projektu jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego Europy”- powiedział Zełenski.

Z kolei Andrzej Duda zgodził się, że należy dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do budowy tego gazociągu.

Poinformowano, że przywódcy skoordynowali kroki w celu dalszego sprzeciwu wobec projektu gazociągu Nord Stream-2 i uzgodnili bardziej angażować w problematykę społeczność międzynarodową.

Według BP szefowie państw rozmawiali także o działaniach podejmowanych na Ukrainie i w Polsce w kontekście zwalczania pandemii koronawirusa. Zełenski poinformował swojego polskiego odpowiednika o przybyciu pierwszej partii indyjskiej szczepionki AstraZeneca, co umożliwiło mu natychmiastowe rozpoczęcie szczepień.

Szef ukraińskiego państwa podziękował także Andrzejowi Dudzie za inicjatywę dostarczenia Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca, którą Polska planuje otrzymać w ramach wspólnych zamówień unijnych. Według niego ten krok to mocny sygnał solidarności z Ukrainą. Zełenski wyraził nadzieję, że Ukraina będzie mogła otrzymać tę szczepionkę w marcu, po przygotowaniu i zawarciu odpowiednich umów.

Jak powiedziano w BP, Duda zapytał o proces pokojowy w Donbasie. Prezydent Ukrainy poinformował swojego rozmówcę, że zawieszenie broni nadal obowiązuje, chociaż wzrosła liczba naruszeń ze strony bojowników.

Zełenski podziękował stronie polskiej za zdecydowane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Rozmówcy omówili również szereg projektów infrastrukturalnych w pobliżu wspólnej granicy - w szczególności budowę i naprawę dróg oraz modernizację punktów kontrolnych.

„Strony uzgodniły, by kontynuować w tym roku aktywny dialog polityczny, zwracając szczególną uwagę na komponent gospodarczy i realizację wspólnych projektów” - podkreślają w BP.

Prezydent Ukrainy zaprosił Prezydenta RP do odwiedzenia Ukrainy i wzięcia udziału w obchodach 30-lecia Niepodległości oraz w szczycie Platformy Krymskiej.

„Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do projektu Platformy Krymskiej i zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby uczestniczyć w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości Ukrainy" - poinformowało Biuro Prezydenta.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-