Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła sytuację geopolityczną w Europie - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła sytuację geopolityczną w Europie - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ukrinform
Ukraina żąda od Rosji zaprzestania agresji, powrotu w przestrzeń prawa międzynarodowego i wyzwolenia czasowo okupowanych terytoriów Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol oraz części obwodów donieckiego i ługańskiego – napisało w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy z okazji 7. rocznicy rozpoczęcia zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, donosi Ukrinform.

MSZ zwróciło uwagę, że bezprawna próba aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol, a także dalsze rozwiązanie konfliktu zbrojnego w Donbasie to etapy realizacji rosyjskiego planu zniszczenia ukraińskiej państwowości.

„Ponadto agresja Rosji na Ukrainę radykalnie zmieniła sytuację geopolityczną w Europie i na świecie, a autorytet prawa międzynarodowego i całego systemu bezpieczeństwa europejskiego i światowego został poważnie podważony” - stwierdzili ukraińscy dyplomaci.

„Wzywamy społeczność międzynarodową do zwiększenia nacisku politycznego i sankcyjnego na Rosję, aby zmusić władze rosyjskie do deokupacji okupowanych terytoriów ukraińskich, uwolnienia jeńców i więźniów politycznych oraz wykonania międzynarodowych decyzji. Jesteśmy przekonani, że wspólne wysiłki, w tym w ramach Platformy Krymskiej przywrócą „nie tylko integralność terytorialną Ukrainy, ale także umocnią autorytet prawa międzynarodowego, przywrócą pokój i stabilność na kontynencie europejskim. Federacja Rosyjska będzie ponosić pełną odpowiedzialność za wszystkie zbrodnie popełnione na Ukrainie”- głosi oświadczenie.

Przypomnijmy, 7 lat temu, 20 lutego 2014 r., rozpoczęła się zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Rosja najechała na terytorium Ukrainy. W tym dniu rosyjskie jednostki wojskowe zaczęły napływać na ukraiński Krym w ramach operacji zajęcia półwyspu.

W ciągu siedmiu lat rosyjskiej agresji zbrojnej zginęło ponad 13 000 osób, w tym ponad 3 000 cywilów, dziesiątki tysięcy zostało rannych, a około 1,5 miliona osób zostało przymusowo wysiedlonych. Pomimo wszelkich wysiłków Ukrainy i społeczności międzynarodowej zmierzających do pokojowego rozwiązania konfliktu, zbrojna agresja Rosji trwa, a liczba jej ofiar stale rośnie.

Rosja rażąco i systematycznie łamie prawa człowieka na tymczasowo okupowanych terytoriach. Proukraińscy aktywiści są prześladowani na Krymie, powszechne są porwania i morderstwa, a około stu osób siedzi za kratami na podstawie bezpodstawnych, motywowanych politycznie zarzutów. Kontynuowane są celowe represje wobec Tatarów krymskich. W strefie działań wojennych w Donbasie miasta i wsie, infrastruktura i obiekty przemysłowe zostały poważnie uszkodzone. Okresowa okupacja prowadzi do zniszczenia dziedzictwa kulturowego i historycznego, a także do katastrofalnych skutków środowiskowych zarówno w Donbasie, jak i na Krymie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-