Forum „Ukraina 30. Koronawirus”: o czym dyskutowano i co jest planowane

Forum „Ukraina 30. Koronawirus”: o czym dyskutowano i co jest planowane

publikacja
Ukrinform
W Kijowie zakończyło się trzydniowe Ogólnoukraińskie Forum „Ukraina 30. Koronawirus: wyzwania i odpowiedzi” trwające od 8 do 10 lutego

W Forum wzięli udział Prezydent Ukrainy, Premier Ukrainy, przedstawiciele rządu, Rady Najwyższej, dziennikarze, lekarze. A także - wielu ekspertów i ważnych osobistości: Dyrektor Generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Ljaen, Szef Misji Obserwacyjnej ONZ ds. Praw Człowieka na Ukrainie Matilda Bogner, Minister Zdrowia Litwy Arunas Dulkis (wszyscy czworo - za pośrednictwem łącza wideo), Szef Delegacji UE na Ukrainie Matti Maasikas, Szef UNICEF na Ukrainie Lotta Silvander, Charge d'Affaires Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Christina Kvin. Oficjalna strona Forum nie podaje dokładnej liczby uczestników, ale jeśli ocenimy to naocznie - kilkudziesięcioro, a nawet więcej.

Codziennie odbywały się trzy, cztery sesje tematyczne: oprócz strategii i planu działań na rzecz szczepień na 2021 rok, nawiązywaniu współpracy międzynarodowej i partnerstwa z UE w walce z koronawirusem, zapewnieniu większego dostępu Ukraińców do rzetelnej informacji o szczepieniach i przeciwdziałaniu dezinformacji i dip fejkom, mówiono też o odbudowie krajowej gospodarki, pomocy newralgicznym grupom ludności, adaptacji edukacji itp.

Swoją drogą, jak poinformował Prezydent Zełenski, w najbliższych miesiącach należy spodziewać się serii 30 cotygodniowych spotkań, w szczególności dotyczących bezpieczeństwa i obrony, pokoju i wojnie, Krymu i Donbasu, taryf komunalnych, rolnictwu, cyfryzacji, infrastrukturze, edukacji, nauce, sferze medycznej i społecznej, przemysłowi, ekologii, samorządom ...

W międzyczasie proponujemy wybór najciekawszych tez uczestników forum (dla wygody podzieliliśmy je według dni i konkretnych tematów).

PIERWSZY DZIEŃ. JAK PAŃSTWO PRZECIWDZIAŁA KORONAWIRUSOWI

Wołodymyr Zełenski, Prezydent Ukrainy:

O odpowiedzialnych obywatelach

Prezydent uważa, że ​​kary za ignorowanie masek ochronnych działają, ale dla każdego Ukraińca bardziej efektywne byłoby uświadomienie sobie odpowiedzialności za zdrowie innych. „Nie powiedziałbym, że (grzywny) nie działają, (mandaty) wypisywane są tysiącom ludzi - co tydzień otrzymuję informacje na Covid spotkaniu … Są grzywny, ale w zasadzie to powinno mieścić się w głowie człowieka… , Musimy współpracować, aby uświadomić im zagrożenie. To jak pijany człowiek jadący drogą. Chodzi nie tylko o to, że on może zginąć, ale też o to, że przez niego mogą umrzeć inni ludzie - powiedział Wołodymyr Zełenski.

O dobrowolnych szczepieniach przeciwko koronawirusowi po ich rozpoczęciu na Ukrainie. Zdaniem prezydenta przedstawiciele niektórych zawodów, w szczególności nauczyciele i lekarze pracujący z pacjentami z koronawirusem, nie mają prawa odmówić.

Wyjazdy do UE

Bezwizowe podróżowanie Ukraińców do UE będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostaną zaszczepieni przeciwko COVID-19. „Jestem pewien - po moich rozmowach z europejskimi liderami. Jestem pewien, że Europa nie pozwoli, jeśli nie ma się szczepień, na podróże i pracę” - powiedział Zełenski.

Dodał, że reżim wjazdu cudzoziemców na Ukrainę powinien być zwierciadlany: „Powinniśmy mieć lustrzane relacje, parytet, uczciwe stosunki z krajami, zwłaszcza z naszymi sąsiadami - z krajami UE. Jeśli będą wpuszczać z jakimś stemplem lub paszportem, dowodem szczepienia, musimy robić to samo ”.

Monitorowanie bioterroryzmu

„Musimy wzmocnić i stworzyć nowe systemy monitorowania zagrożeń biologicznych, w tym badania nad rozprzestrzenianiem się patogenów w świecie zwierząt, jeśli istnieje zagrożone przeniesienia na ludzi. Musimy stworzyć przystępny, zrozumiały i wszechstronny system monitorowania i przewidywania zagrożeń biologicznych na Ukrainie i na świecie” - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent powiedział też, że Ukraina ma się czym pochwalić w walce z COVID-19. „Na początku pandemii brakowało środków medycznych i sprzętu, a puste półki były widoczne i w rezerwach państwa. Udało się jednak szybko zorganizować dostawy z innych krajów, a następnie uruchomić ukraińską produkcję na dużą skalę” - podkreślił Zełenski.

Korzyści z kwarantanny

Zdaniem prezydenta twarda kwarantanna na wiosnę pozwoliła „kupić ważny cenny czas”. „Śmiertelność z powodu COVID-19 na Ukrainie jest najniższa w porównaniu z wieloma krajami świata, krajami europejskimi. Wytrzymaliśmy dłużej niż inni i nie wprowadziliśmy lockdownu, a restrykcje obowiązujące w styczniu były, jak sądzę, dość liberalne w porównaniu z formatami lockdownu, na przykład w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i innych krajach. W tym czasie udało nam się znacznie zwiększyć liczbę łóżek szpitalnych. A dziś już 70% jest wolnych. Ponad 80% łóżek na Ukrainie są na dzisiejszy dzień wyposażone w tlen” - powiedział Zełenski.

Bezpieczeństwo szczepień

„W tym miesiącu rozpocznie się pierwszy etap szczepień. Szczepionkę otrzymają nasi lekarze, żołnierze i gwardia narodowa. Jednak po rozwiązaniu kwestii dostaw szczepionek na Ukrainę stanęliśmy przed nowym problemem - brakiem zaufania do szczepień i odmową szczepienia się przez znaczną części populacji. To nowa, ale myślę, bardzo poważna, współczesna kwestia, którą wszyscy musimy rozwiązać. Jak większość światowych przywódców, jestem gotów osobiście pokazać ludziom, że szczepienia są ważne, są bezpieczne, potrzebne” - powiedział Zełenski.

Zapytany, jaką szczepionką zostanie zaszczepiony, prezydent odpowiedział: „Która będzie pierwsza”.

Maksym Stepanow, Minister Zdrowia Ukrainy:

4 miliardy na szczepienia

„Budżet państwa Ukrainy na 2021 rok zapewnia łącznie ponad 3,9 mld hrywien na kampanię szczepień” - powiedział Stepanow.

Zakup szczepionek decyzją rządu przeprowadzi międzynarodowa organizacja Crown Agents, z którą Ukraina współpracuje od 2015 roku. „W ramach inicjatywy COVAX Ukraina powinna otrzymać 8 mln dawek szczepionki, w szczególności 117 tys. dawek wyprodukowanych przez BioNTech / Pfizer oraz od 2,2 mln do 3,7 mln dawek szczepionki AstraZeneca w pierwszym i drugim kwartale” - dodał minister.

22 miliony dawek szczepionki przeciwko COVID-19

„W celu wytworzenia odporności zbiorowej konieczne jest zaszczepienie co najmniej 60% Ukraińców. Ze swojej strony państwo i Ministerstwo Zdrowia robią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić obywatelom Ukrainy dostęp do szczepionek. Na dzień dzisiejszy potwierdziliśmy dostawę 22 milionów dawek szczepionek COVID-19. Pozostaje jednak palące pytanie, czy Ukraińcy są gotowi na szczepienia? Dlatego podczas Forum jednym z głównych tematów była kwestia zaufania do szczepień i sposoby na zwiększenie tego zaufania” - podkreślił szef resortu zdrowia.

Według sondaży w listopadzie 2020 roku 55% Ukraińców było gotowych na szczepienie przeciwko COVID-19, pod warunkiem, że szczepionka jest bezpłatna. W styczniu 2021 roku takich osób było już 43%.

Angażowanie celebrytów w kampanię szczepień

„Aktualne i dostępne informacje są narzędziem przywracania zaufania do szczepień. Po pierwsze, naszym wspólnym zadaniem jest wytłumaczenie każdemu Ukraińcowi, że szczepienie odbędzie się wyjątkowo bezpieczną szczepionką. I tutaj ważne jest, aby pokazać świadomość i osobisty przykład. Mam nadzieję, że do tego procesu włączą się znane osoby, których darzy zaufaniem społeczeństwo. Będziemy walczyć z fałszerstwami i manipulacjami swoim przykładem(...) Na specjalnym portalu, który Ministerstwo Zdrowia planuje uruchomić w najbliższym czasie, znajdą się wszystkie informacje o szczepieniach dla obywateli, etapach akcji szczepień, informacje o szczepionkach, jak będzie przebiegał proces szczepień, a także będzie oddzielna sekcja dla pracowników medycznych (...) (na specjalnych portalach - red.) oraz oddzielna sekcja, w której obywatele będą mogli zapisać się na szczepienia” - powiedział Stepanow .

Szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne, a rozpoczną się u osób z wysokim ryzykiem infekcji lub ciężkiej choroby.

Wiktor Laszko, główny lekarz sanitarny Ukrainy:

PCR i szybkie testy

„Potrafimy skutecznie przeprowadzać testy PCR - do 100 tysięcy (testów - red.) dziennie. Dziś dysponujemy szybkimi testami z certyfikatem WHO, które pozwalają określić obecność koronawirusa w ludzkim organizmie przy łóżku pacjenta w ciągu 15 minut. Mamy 5,9 miliona takich testów” - powiedział Laszko.

Szczepienie najwyższych urzędników państwowych

„Prezydent, jako Naczelny Dowódca, zostanie zaszczepiony w drugim etapie. ... Również w drugim etapie mamy osoby pełniące ważne dla państwa funkcje, więc premier i ministrowie mogą bezpiecznie się zaszczepić, nawet bez zmian harmonogramu. Widzimy to wszędzie - liderzy pokazują przykład i jako pierwsi się szczepią tymi lekami immunobiologicznymi, które są następnie masowo stosowane do szczepień obywateli ich krajów”.

Obywatele Ukrainy mieszkający na terenach czasowo okupowanych będą mogli zaszczepić się w punktach szczepień na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, ale to już od trzeciego etapu. „Będzie ich obowiązywać taka sama procedura rejestracji, jak wszystkich innych Ukraińców - za pośrednictwem portalu. Powinni wiedzieć, gdzie i w jaki dzień mogą się zaszczepić” - powiedział Laszko.

Podział „sygnalizacją świetlną” Ukrainy

„Teraz my (Ministerstwo Zdrowia - red.) zaproponujemy rządowi nową „sygnalizację świetlną” dla obszarów zagrożenia epidemiologicznego, która pojawi się na Ukrainie w połowie lutego, być może pod koniec lutego. Będą trzy lub cztery kolory. I pokażą się światła ostrzegawcze tam, gdzie sytuacja jest destabilizująca i gdzie trzeba podjąć dodatkowe środki”- powiedział Laszko.

Kluczem do nowej kwarantanny adaptacyjnej będzie zdolność systemu opieki zdrowotnej do zapewnienia opieki wszystkim, którzy jej potrzebują.

DRUGI DZIEŃ. GOSPODARKA, EDUKACJA, KULTURA I TURYSTYKA

Denys Szmyhal, Premier:

Emerytura kapitałowa

Premier podkreślił, że wprowadzenie kapitałowego systemu emerytalnego jest ważnym zadaniem dla władz, bo pozwoli Ukraińcom w przyszłości na normalne emerytury i wesprze gospodarkę.

„Dzisiaj solidarny system emerytalny wyczerpuje się jako system, który umożliwia otrzymywanie godziwych emerytur. Wprowadzenie systemu akumulacji ma dwa powody. To po pierwsze zapewnienie godnych emerytur naszym obywatelom w przyszłości, a to dodatkowy element inwestycji w gospodarkę, ponieważ kapitałowy system emerytalny jest jednym z inwestorów w tych gospodarkach, w których on istnieje” - powiedział Szmyhal.

Według niego, rząd zamierza owocnie pracować w ciągu roku wraz z wyspecjalizowanymi komisjami Rady Najwyższej nad przyjęciem niezbędnego ustawodawstwa dla kapitałowego systemu emerytalnego.

Kredyt hipoteczny do 7% i leasing

Już w marcu, według Denysa Szmyhala, zacznie działać program „Dostępna hipoteka”: „Jestem przekonany, że ten program zadziała na Ukrainie, zwrot oprocentowania kredytu hipotecznego do 7%. (...) Rozumiemy, że dla niektórych kategorii obywateli stawka powinna być jeszcze bardziej obniżona (...) Zamierzamy stworzyć możliwość leasingu finansowego i kredytów hipotecznych na poziomie 5% w pierwszej połowie 2021 roku.

Pierwsza autostrada koncesyjna

Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z Ukrawtodorem aktywnie pracują nad realizacją pierwszej koncesyjnej drogi na Ukrainie na 2021 rok. „W tym roku chcemy udostępnić pierwszą autostradę koncesyjną, która zapoczątkowałaby cały łańcuch koncesyjnych ukraińskich autostrad (…). Oprócz dróg na koncesji mogą znaleźć się mosty i inne infrastrukturalne obiekty” - podkreślił Szmyhal.

Finansowanie medycyny

„Finansowanie naszego systemu medycznego podwoiło się w ciągu ostatnich dwóch lat. Prawie 66 tysięcy łóżek jest gotowych na przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Niech, daj Bóg i przyszłość, że nigdy nie będą zajęte, ale system medyczny jest na to przygotowany. Prawie 57 tysięcy łóżek zaopatrzonych w tlen, sześć tysięcy respiratorów, zaopatrzenie w leki, moralna gotowość naszych lekarzy do walki z koronawirusem” - powiedział Szmyhal.

„Do tej pory śmiertelność z powodu koronawirusa wynosi od 1,8% do 1,9%. Istotną zasługą tego są właśnie lekarze, którym udało się opracować odpowiednie protokoły leczenia i ratować ludzi” - dodał szef rządu.

Aleksander Tkaczenko, Minister Kultury i Polityki Informacyjnej:

Programy wsparcia dla branży kulturalnej i turystycznej

„Rok 2020 to rok wyzwań zarówno dla kultury, jak i dla innych sfer. Ale to branże kreatywne, turystyka i hotelarstwo najbardziej ucierpiały z powodu koronawirusa. Kreatywna gospodarka zatrudnia 4% ludności, generując 4% PKB Ukrainy. Potencjał gospodarczy jest bardzo duży. Jednak ciosem kwarantanny było zmniejszenie konsumpcji usług kulturalnych i turystycznych co najmniej o połowę. Obserwuje się również znaczny spadek liczby pracowników, zwłaszcza w branży turystycznej. (...) Wymiana poglądów ujawnia również problemy branż, a to pozwala wypracować użyteczne i naprawdę skuteczne rozwiązania. Wśród nich - dotacje na wsparcie instytucjonalne, unowocześnienie programu kredytowego „5-7-9”, wprowadzenie 7% stawki podatku kulturalno-turystycznego zamiast 20%. ” (…) Dziś warto przejść do rozwiązań, które już zastosowały niektóre kraje europejskie - to są certyfikaty” - powiedział Tkaczenko.

„Dostajesz certyfikat, żebyś mógł iść i kupić książkę w księgarni, lub taki, jeśli podróżujesz po Ukrainie, żebyś mógł spędzić noc lub dwie noce w ukraińskich hotelach (...) Takie propozycje zostaną wkrótce przedstawione, będą one wymagały zmian legislacyjnych” - wyjaśnił minister.

Branża turystyczna na Ukrainie nie szybko się polepszy. „Według prognoz branży turystycznej kryzys potrwa do 2023 roku. O ożywieniu możemy mówić pod koniec 2023 roku. Przed nami co najmniej dwa trudne lata” - zauważył Tkaczenko.

Serhij Szkarlet, minister edukacji:

O zdalnym nauczaniu

„Nie należy przerywać procesu edukacyjnego. Musimy dać szansę tym, którzy chcą zdobyć wykształcenie. Kiedy zagrożenie koronawirusem uniemożliwiło prowadzenie zajęć w trybie offline, pierwsze kroki które były zrobione, to przeniesienie procesu edukacyjnego do trybu online. Były to pierwsze kroki mające na celu opracowanie materiałów dydaktycznych, zaleceń dotyczących organizacji nauczania mieszanego i na odległość”- powiedział Serhij Szkarlet.

Zwrócił też uwagę, że państwowa służba ds. jakości edukacji prowadziła nie tylko w kwietniu, ale także w czerwcu, październiku i grudniu badania jakości edukacji, a także przeprowadziła ankietę wśród rodziców oraz uczniów ... „80% było kategorycznie przeciwnych kształceniu na odległość w kwietniu, a w grudniu było to już 54-55%. Okazało się, że 65-70% dzieci jest generalnie gotowych do kontynuowania nauki na odległość, ale 55-60% rodziców jest temu kategorycznie przeciwnych” - dodał szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.

O typowym programie edukacyjnym dla klas 5-9 NUSZ

„Grupa robocza od dawna opracowuje modelowy program edukacyjny, uwzględniający życzenia nauczycieli różnych przedmiotów. Biorąc pod uwagę, że od 10 lat przyjmujemy koncepcję edukacji STEM, a jest to matematyka, informatyka, fizyka i inne przedmioty ścisłe, akcent nauczycieli przesuwa się w kierunku edukacji STEM. Edukacja artystyczna podkreśla potrzebę zwrócenia większej uwagi na rozwój humanistyczny dziecka. Dlatego musi istnieć równowaga interesów. […] nie będzie można w pełni zaspokoić wszystkich zainteresowanych” - powiedział Szkarlet.

DZIEŃ TRZECI. INNOWACYJNOŚĆ W WARUNKACH PANDEMII ORAZ SYTUACJA NA OKUPOWANAM KRYMIE I W DONBASIE

Michaił Fedorow, minister transformacji cyfrowej:

Szczepienie COVID za pośrednictwem elektronicznej listy

„Planujemy, aby wpis na listę szczepień przeciwko COVID-19 ze względu na „Akcję” był jak najwygodniejszy - za pomocą kilku kliknięć. W oparciu o system e-Zdrowia powstanie baza obywateli, którzy chcą się zaszczepić. Na podstawie zapisów w akcji zgodnie z planem dostaw szczepionek Ministerstwo Zdrowia będzie mogło szybko rozdzielać i kierować kolejką. Wszystko to będzie wspierane przez contact center (...) Bardzo ważne jest przewidywanie potrzeb na każdym z etapów szczepień w każdym regionie i mieście, aby odpowiednio zorganizować wszystkie procesy logistyczne, zmodelować i uporządkować część operacyjną” - powiedział Fedorow.

Aplikacja „Dyja” podczas pandemii

„W ciągu roku ponad 10 milionów Ukraińców korzystało z aplikacji i portalu „Dyja”, w którym wszystkie usługi rządowe są gromadzone online, (…) Opracowaliśmy aplikację „Vdoma” do monitorowania samoizolacji. Dodatkowo wystartowaliśmy z wyjątkowym projektem, a wczoraj premier powiedział, że MFW chce nawet, abyśmy rozszerzyli to doświadczenie na cały świat. (...) A jeszcze wypłaty dla przedsiębiorców i ich pracowników po 8000 hrywien. Można to zrobić za pomocą aplikacji za pomocą dwóch kliknięć… wygodna usługa tego typu na świecie” - powiedział Michaił Fedorow, podkreślając, że 480000 Ukraińców z powodzeniem skorzystało z usługi w celu uzyskania pomocy finansowej dla biznesu w czasie pandemii.

Rejestracja za pomocą kilku kliknięć

„Już w kwietniu uruchamiamy uproszczoną procedurę, którą można przeprowadzić online. Jak dokładnie? Jeżeli jestem właścicielem domu to po prostu wchodzę na portal lub dodatkowo do aplikacji „Dyja” i rejestruję się kilkoma kliknięciami (...) Jeśli ktoś niebędący właścicielem chce uzyskać pozwolenie na pobyt, właściciel musi podać swoją zgodę podpisem elektronicznym w specjalnej wiadomości lub kliknąć „tak” w aplikacji „Dyja” ”- wyjaśnił Fedorow.

Ministerstwo Finansów zapowiada również uruchomienie specjalnego portalu, za pośrednictwem którego urzędnicy będą mogli sprawdzić rejestrację obywateli w przypadku takiej potrzeby.

Kiedy od ludzi nie mogą żądać „papierków”

Ministerstwo planuje również uruchomienie na Ukrainie tzw. reżimu paperless od września br. „Od dnia 1 września z inicjatywy prezydenta planujemy wprowadzić reżim paperless po przyjęciu ustawy - wtedy państwo nie będzie miało prawa żądać dokumentów papierowych, jeśli informacje będą dostępne w archiwach” - wyjaśnił szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Głównym celem jego departamentu jest 100% dostępność usług publicznych online: „Następnym etapem, po elektronicznym, powinny być usługi bez udziału urzędników”.

Ołeksyj Reznikow, wicepremier - minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów:

„Medyczne ludobójstwo” w ORDŁO

„Śmiertelność z powodu COVID-19 w ORDŁO jest znacznie wyższa niż gdziekolwiek indziej na świecie. Administracja okupacyjna w Doniecku publikuje statystyki, według których śmiertelność z powodu COVID-19 wynosi tam 8,6%. „To 4,5 raza więcej niż na wolnym terytorium obwodu donieckiego i średnia na Ukrainie. W listopadzie-grudniu śmiertelność wynosiła na ogół 11%. Oznacza to, że każdy dziewiąty chory zmarł z powodu tej choroby. I nie licząc tych, którzy zmarli na zapalenie płuc, które ukrywali (...) W okupowanym Ługańsku śmiertelność wynosi 8,7%. Z jednej strony sugeruje to, że ludzie po prostu nie mają możliwości otrzymania podstawowej pomocy, nie ma lekarstw, nie ma lekarzy. Z drugiej strony ich poziom przeprowadzania testów jest bardzo niski. Testowane są tylko te osoby, które mają wyraźne objawy” - podkreślił Reznikow.

Na tym tle przypomniał, że okupacyjna administracja blokuje przejścia na linii demarkacyjnej: „Można to nazwać medycznym ludobójstwem”.

Wirtualny numer komórkowy dla mieszkańców okupowanych terytoriów

„Teraz wspólnie z operatorami pracujemy nad wprowadzeniem tzw. wirtualnego numeru komórkowego, aby umożliwić ludziom komunikację z wolną Ukrainą bez kupowania lokalnych kart SIM itp. Oznacza to, że dzisiaj, nawet podczas tej pandemii, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pokazać naszym obywatelom, że Krym, Sewastopol, Donieck, Ługańsk to Ukraina - podkreślił Ołeksyj Reznikow.

Opracował Mirosław Liskowicz, Kijów


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-