W przyszłym tygodniu w Strasburgu odbędzie się zimowa sesja PACE

W przyszłym tygodniu w Strasburgu odbędzie się zimowa sesja PACE

Ukrinform
Zimowa sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odbędzie się w Strasburgu w dniach 25-29 stycznia.

Jak donosi korespondent Ukrinform, ze względu na ograniczenia kwarantanny z powodu pandemii COVID-19, spotkanie odbędzie się w formie „hybrydowej”.

Delegaci, z przestrzeganiem ścisłych warunków sanitarnych, mogą być fizycznie obecni na spotkaniach, debatach i głosowaniach lub pracować zdalnie. Będzie to pierwsza sesja plenarna PACE od stycznia 2020 r. Wszystkie poprzednie zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa.

Pod naciskiem stałej delegacji Rady Najwyższej Ukrainy w porządku obrad znalazła się kwestia łamania praw człowieka na okupowanym Krymie. Zgromadzenie omówi tę kwestię bez podejmowania rezolucji.

Ponadto, zdaniem posła Ołeksija Honczarenko, ukraińska delegacja będzie kwestionować uprawnienia rosyjskich parlamentarzystów w PACE.

Odbędą się również debaty na temat aresztowania rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego, pogarszającej się sytuacji na Białorusi oraz zagrożeń wolności słowa ze strony największych firm IT.

Delegacji rosyjskiej nie udało się do dyskusji wnieść kwestii rzekomego „zakazu używania języka rosyjskiego i innych języków mniejszości narodowych” na Ukrainie. PACE nie poparła rosyjskiej inicjatywy i nie włączyła jej do porządku obrad sesji.

Zgromadzenie omówi między innymi i zatwierdzi uchwały dotyczące kwestii etycznych, prawnych i praktycznych szczepień przeciwko COVID-19, a także niezawisłości sędziów w Polsce i Mołdawii.

Delegaci wybiorą nowego Zastępcę Sekretarza Generalnego Rady Europy, Sekretarza Generalnego PACE, Wiceprzewodniczących Zgromadzenia oraz sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z Grecji i Szwajcarii.

Ukraina na stanowisko wiceprezydenta nominowała Ołeksandra Mereżkę, który pełni urząd od zeszłego roku.

Sesja zimowa odbędzie się z zachowaniem rygorystycznych przepisów sanitarnych. Każdy, kto zamierza fizycznie uczestniczyć w spotkaniu, będzie musiał wykonać szybki test na koronawirusa. Punkty testowe zostaną rozmieszczone zostały przed Pałacem Europy w Strasburgu. Do pomieszczenia zostaną wpuszczone tylko osoby, które uzyskają negatywny wynik, który będzie znany po 15 minutach od pobrania materiału biologicznego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-