Zełenski spotkał się z przewodniczącą OBWE - o czym rozmawiali

Zełenski spotkał się z przewodniczącą OBWE - o czym rozmawiali

zdjęcie
Ukrinform
Zakończenie wojny w Donbasie musi pozostać priorytetem OBWE i ważne jest, aby poruszyć kwestię przywrócenia czasowo okupowanego Krymu pod kontrolę Ukrainy - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z przewodniczącą OBWE, szwedzką minister spraw zagranicznych Ann Linde, informuje Biuro Prezydenta .

W szczególności Zełenski podziękował pani Linde za jej stanowisko, w którym zakończenie wojny w Donbasie jest priorytetem i zaznaczył, że kwestia powrotu czasowo okupowanego Krymu powinna być aktywnie podnoszona. W tym celu Ukraina zainicjowała utworzenie międzynarodowej platformy zwanej „Platformą Krymską”.

„Bardzo ważne jest, abyśmy uznali, że zarówno Krym, jak i Donbas to Ukraina” - powiedział prezydent.

Prezydent pogratulował również pani Linde nominacji na przewodniczącą OBWE i podkreślił, że współpraca z Organizacją jest bardzo ważna dla Ukrainy i Ukraińców.

„Chcemy podziękować w imieniu Ukrainy wszystkim przedstawicielom misji OBWE za wspieranie Ukrainy, zawsze wspierające naszą suwerenność i integralność terytorialną” - powiedział.

Prezydent poinformował swojego rozmówcę o stanie bezpieczeństwa w Donbasie, a także o wysiłkach strony ukraińskiej na rzecz pokoju.

Zełenski zaznaczył, że Ukraina wywiązała się ze wszystkich ustaleń przyjętych na spotkaniu liderów „Czwórki Normandzkiej” w grudniu 2019 roku. Z drugiej strony jednak otwarty został tylko jeden punkt kontrolny, a pozostałe punkty stworzone przez Ukrainę nie są otwierane na okupowanym terytorium. Spowalniany jest również proces wzajemnych wymian zatrzymanymi, blokowany dostęp Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża do zatrzymanych i praca misji OBWE na terenach okupowanych, proces rozminowywania i wycofywania wojsk na nowych obszarach.

Jednocześnie głowa państwa zwrócił uwagę, że zawieszenie broni w Donbasie trwa już od ponad sześciu miesięcy. Choć bywa prowokacyjnie naruszany przez bojowników, pozwolił zmniejszyć liczbę ofiar wojskowych i cywilnych.

Oprócz Prezydenta w spotkaniu wzięli udział: Szef Biuro Prezydenta Andrij Jermak, Zastępca Szefa Biuro Prezydenta Ihor Żołkwa, wicepremier - Minister ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow, Minister Spraw Zagranicznych Dmytro Kuleba, przewodniczący w Trójstronnej Grupie Kontaktowej - pierwszy Prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, pierwszy Zastępca Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Rusłan Demczenko.

Rozmówcy omówili kwestie związane z działalnością Specjalnej Misji Monitorującej OBWE. Wołodymyr Zełenski poinformował Przewodniczącą o oczekiwaniach Ukrainy w stosunku do prac SMM OBWE. Nacisk położono na potrzebę wzmocnienia zdolności organizacyjnych misji, jej możliwości technicznych i wsparcia finansowego.

Przypomnijmy, urzędująca przewodnicząca OBWE minister spraw zagranicznych Królestwa Szwecji Ann Linde przybyła na Ukrainę z dwudniową wizytą roboczą.

Urzędująca Przewodnicząca OBWE odwiedzi także sztab Operacji Połączonych Sił w Donbasie wraz z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy, gdzie osobiście zapozna się z działalnością Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie oraz konsekwencjami rosyjskiej agresji na nasz kraj.

Ukraina jest pierwszym krajem, który Ann Linde odwiedza jako przewodnicząca OBWE, co podkreśla priorytetowe traktowanie naszego kraju w OBWE w 2021 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-