Krawczuk skomentował informację o powrocie więzionych Ukraińców z ORDLO

Krawczuk skomentował informację o powrocie więzionych Ukraińców z ORDLO

Ukrinform
Negocjacje i procedury powrotu obywateli ukraińskich zatrzymanych przez stronę rosyjską muszą być prowadzone zgodnie z normami prawa międzynarodowego i ustawodawstwem Ukrainy - napisał szef ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Leonida Krawczuka na Facebooku, donosi Ukrinform.

„Nie możemy się nie cieszyć z powrotu naszych obywateli na terytorium kontrolowane przez rząd Ukrainy. Jednak jako przewodniczący delegacji chciałbym zwrócić uwagę na następujące kwestie: prywatne osoby nie mają prawa ingerować w międzypaństwowe i międzynarodowe rozstrzyganie konfliktów zbrojnych. Trudno mi przypomnieć sobie precedens, w którym nierozpoznany podmiot prawny przekazuje obywateli państwa określonej osobie fizycznej”- napisał Krawczuk.

Podkreślił, że powrót obywateli Ukrainy odbędzie się zgodnie z prawem międzynarodowym i prawem ukraińskim.

„Wszystkie negocjacje i procedury powrotu obywateli Ukrainy zatrzymanych w wyniku konfliktu rosyjskiego prowadzą uprawnione organy państwowe Ukrainy w ramach porozumień politycznych przyjętych w formacie normandzkim. Dlatego uważam wypowiedzi kierownictwa marionetkowych quasi-państwowych podmiotów i zsynchronizowane z nimi działania pana Medwedczuka jako kolejną próbę uniknięcia realizacji umów międzynarodowych na najwyższym szczeblu państwowym i zobowiązań podjętych przez Rosję jako stronę konfliktu”- napisał Krawczuk.

Szef delegacji przypomniał, że rozstrzygnięcie konfliktu jest możliwe tylko pod warunkiem konsekwentnej pracy w ramach formatu normandzkiego, inne próby nie będą mieć poparcia szefów państw partnerskich i kierownictwa organizacji międzynarodowych.

Jak informowano, wcześniej w środkach masowego przekazu pojawiła się informacja, że bojownicy ORDLO przekażą na Ukrainę grupę więzionych obywateli Ukrainy. Umówił się w tej sprawie jeden z parlamentarzystów, bez uprzedzenia wcześniej oficjalnej strony ukraińskiej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-