W ubiegłym roku Polska wydała ponad pół miliona wiz Ukraińcom

W ubiegłym roku Polska wydała ponad pół miliona wiz Ukraińcom

Ukrinform
W 2020 roku polskie konsulaty na Ukrainie wydały Ukraińcom 512339 wiz – powiedziała służba prasowa polskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie korespondenta Ukrinform.

W porównaniu do 2019 roku liczba wiz wydanych przez Polskę obywatelom Ukrainy w ubiegłym roku spadła o 43,1% (899605 wiz w 2019 roku - red.). Spowodowała to pandemia koronawirusa, w wyniku której polskie konsulaty na Ukrainie nie pracowały przez prawie dwa i pół miesiąca - od połowy marca do końca maja. Jednocześnie po wznowieniu pracy konsulatów w wydawaniu wiz pracowniczych początkowo pierwszeństwo uzyskały osoby, które złożyły wnioski o wydanie dokumentów na dalszą pracę w Polsce w sektorze rolnym.

Jednocześnie w 2020 roku polskie konsulaty odmówiły wydania 15 765 obywatelom Ukrainy wiz, co stanowi 2,9% ogólnej liczby złożonych wniosków wizowych.

Według Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2019 roku w Polsce przebywało ponad 1,3 mln Ukraińców. Na początku „lokautu”, w drugiej połowie marca, Polskę opuściło ponad 150 000 ukraińskich migrantów zarobkowych. Latem Ukraińcy zaczęli masowo wracać do pracy w Polsce.

Władze polskie zezwoliły pracownikom migrującym spoza UE, w tym obywatelom Ukrainy, którzy w momencie „lokautu” przebywali legalnie w kraju, na pozostanie w Polsce po wygaśnięciu wiz przez okres pandemii i 30 dni po jej zakończeniu. Ta norma działa do dziś.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-