Ukraina i Mołdawia są zainteresowane uczestnictwem w „Trójmorzu”

Ukraina i Mołdawia są zainteresowane uczestnictwem w „Trójmorzu”

Ukrinform
Ukraina i Mołdawia dążą do wzmocnienia współpracy z krajami Europy Południowo -Wschodniej i Morza Czarnego i są zainteresowane przystąpieniem do inicjatywy „Trójmorza” - napisano we wspólnym oświadczeniu prezydentów Ukrainy i Republiki Mołdawii Wołodymyra Zełenskiego i Mai Sandu, donosi Ukrinform w odniesieniu do informacji służby prasowej głowy państwa Ukrainy.

„Odnotowujemy chęć zacieśnienia współpracy z krajami partnerskimi w Europie Południowo-Wschodniej i nad Morzem Czarnym. W tym kontekście potwierdzamy nasze zainteresowanie dołączeniem do inicjatywy „Trójmorza”” - czytamy w dokumencie.

Ponadto prezydenci potwierdzili zainteresowanie pogłębieniem współpracy regionalnej w celu osiągnięcia strategicznych celów obu krajów w zakresie pełnego członkostwa w Unii Europejskiej, w tym poprzez realizację Układów Stowarzyszeniowych z UE .

Ponadto Ukraina i Mołdawia zobowiązały się do kontynuowania wspólnych wysiłków i koordynacji w celu wzmocnienia inicjatywy strategicznej „Partnerstwo Wschodnie”, opartej na zasadzie zróżnicowania i uwzględnienia europejskich ambicji - partnerów, zwłaszcza w kontekście przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego w 2021 roku.

„Uważamy, że konieczne jest dalsze rozwijanie formatu partnerów stowarzyszonych UE + 3 i wzywamy UE do pogłębienia dialogu w sprawie DCFTA i rozszerzenia go na inne aspekty współpracy i stopniowej integracji sektorowej, w tym w obszarach wymiaru sprawiedliwości, gospodarki cyfrowej, energii, transportu i środowiska” - stwierdzono w oświadczeniu.

Przypomnijmy, Maia Sandu przebywa w Kijowie 12 stycznia. To jej pierwsza oficjalna wizyta, odkąd została wybrana na prezydenta Mołdawii.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-