„Okno możliwości” rozmów z Rosją odnośnie Donbasu nie jest zamknięte – Dmytro Kuleba

„Okno możliwości” rozmów z Rosją odnośnie Donbasu nie jest zamknięte – Dmytro Kuleba

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba uważa, że pomimo obecnej przerwy okno rozmów z Rosją w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie nie jest zamknięte, a w przypadku zmiany okoliczności Kreml może powrócić do konstruktywności.

Jak donosi Ukrinform dyplomata wyraził taką opinię w wywiadzie dla „Obozrevatel”.

„Jeśli doświadczenie negocjacji z Rosją w sprawie Donbasu ma nas czegoś nauczyć, to tego, że nieustannie czeka ona na optymalne okoliczności, aby rozwiązać sytuację na własnych warunkach. Kiedy oni nie widzą takiej możliwości, zaczynają mocno naciskać na hamulce. Może to pasować do obecnej sytuacji, ale uważam, że szansa na negocjacje z Rosją nie jest zamknięta. Jeśli zobaczą, że sytuacja się zmieniła, mogą łatwo powrócić do konstruktywności”- powiedział Kuleba.

Jak powiedział, jedną z przyczyn przerwy Kremla na „torze Donbasu” były wybory w USA. „Sprawdzali, z jaką administracją będą się targować” - powiedział minister spraw zagranicznych.

Odnosząc się do zeszłorocznych osiągnięć w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie, dyplomata zauważył, że postępy na „torze Donbasu” przypominają mu o paradoksie kota Schrödingera: „On istnieje i jest nieobecny”.

W tym kontekście Kuleba przypomniał, że z jednej strony rozejm rzeczywiście trwał najdłużej od początku rosyjskiej agresji, a ponadto Ukraina wypełniła wszystko, co uzgodniono na szczycie w Paryżu.

Jednocześnie podkreślił, że Rosja „zrobiła wszystko, by nic nie robić” - na przykład po prostu mówi o otwarciu punktów kontrolnych w miejscowościach Szczastia i Zołote, nie uzgadnia nowych obszarów wzajemnego wycofania sił i środków, a negocjacje w Trójstronnej Grupie Kontaktowej są coraz trudniejsze - trudniej jest rozmawiać z doradcami w formacie normandzkim.

„Moje próby, podobnie jak mojego niemieckiego kolegi, przeprowadzenia kolejnej rundy rozmów na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, zakończyły się niepowodzeniem. Dlatego z jednej strony postęp w sprawie Donbasu, z drugiej brak postępu” - powiedział minister.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-