Zełenski o katastrofie samolotu UIA - nie ma szans, żeby taka zbrodnia pozostała bezkarna

Zełenski o katastrofie samolotu UIA - nie ma szans, żeby taka zbrodnia pozostała bezkarna

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski jest przekonany, że wszyscy odpowiedzialni za śmierć podczas katastrofy samolotu UIA w Teheranie staną przed sądem.

Jak donosi Ukrinform, szef państwa napisał o tym na Facebooku.

„Bardzo dobrze pamiętamy ten dzień i tę straszną tragedię. Dziś jest pierwsza gorzka rocznica, rocznica tego czarnego dnia, kiedy ukraiński samolot pasażerski został zestrzelony na niebie Iranu. Tragedie tej wielkości są zawsze blizną w sercu narodu”- powiedział Zełenski.

Według niego nikt nie ma wątpliwości, że dwie rakiety zabrały życia 176 cywilów, znajdujących się na pokładzie pokojowego samolotu.

„Nie można było wtedy nie wiedzieć, że to samolot pasażerski w powietrzu. Nie sposób było również nie zrozumieć, że pierwszy pocisk w ogóle nie trafił w cel wojskowy. To już są dane aksjomatyczne - podkreślił Prezydent Ukrainy. Jak twierdzi – udało się to ustalić bardzo szybko dzięki profesjonalnej pracy ukraińskich specjalistów od bezpieczeństwa, ekspertów i dyplomatów. Jest to coś, z czym społeczność światowa absolutnie się zgadza.

„Oczywiste jest, że wszyscy odpowiedzialni za tę katastrofę z pewnością zostaną postawieni przed obliczem sprawiedliwości. W dzisiejszym świecie nie ma szans, aby taka zbrodnia pozostała bez odpowiedzi. Takie zbrodnie również nie mają przedawnienia” - podkreślił szef państwa.

Tym bardziej, jak dodał Prezydent, Iran już przyznał się do winy. „Oczywiście zamierzamy też skutecznie ukarać sprawców i otrzymać odpowiednie odszkodowanie dla rodzin ofiar. Wszystko to na pewno zostanie zrobione, ponieważ tylko tak będzie sprawiedliwie. Chociaż, niestety, wszystko to nigdy nie zrekompensuje strat w ludziach”.

Zaznaczył również, że „państwo może przynajmniej coś uczynić dla uczczenia ich pamięci - nadać im tytuły Bohaterów Ukrainy. To na zawsze wyryje imiona bohaterów w naszej historii. Załoga samolotu działała absolutnie jasno i zgodnie z przepisami, robiła wszystko profesjonalnie, do ostatniej chwili odpowiadała za życie pasażerów. Wszyscy też to przyznali ”.

Zełenski podkreślił, że już wkrótce będziemy mieć miejsce pamięci, w którym rodziny, bliscy ofiar, po prostu obywatele, będą mogli przyjść, aby przypomnieć sobie, pomyśleć, usiąść obok swoich.

Jednocześnie Prezydent podkreślił, że „bez względu na to, ile czasu i wysiłku będzie wymagał proces negocjacyjny i cała niezbędna praca międzynarodowa, otrzymamy wszystkie odpowiedzi i na pewno otrzymamy wszelkie niezbędne odszkodowanie”.

Przypomnijmy, 8 stycznia po opuszczeniu lotniska w Teheranie rozbił się samolot Ukraine International Airlines. Na pokładzie było 176 osób, z których wszystkie zginęły. Wśród nich było 11 obywateli Ukrainy - dwóch pasażerów i dziewięciu członków załogi. Pasażerowie samolotu byli także obywatelami Iranu, Kanady, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

11 stycznia władze irańskie, po kilku dniach sprzeciwu, przyznały, że ukraiński samolot został omyłkowo zestrzelony przez system rakiet przeciwlotniczych.

29 grudnia 2020 r. prezydent Wołodymyr Zełenski wręczył załodze samolotu PS752 tytuł Bohatera Ukrainy Orderem Złotej Gwiazdy.

5 stycznia 2021 roku minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba poinformował, że Ukraina otrzymała od Iranu projekt raportu technicznego dotyczącego okoliczności katastrofy Boeinga 737 Ukraine International Airlines pod Teheranem z dnia 8 stycznia 2020 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-