Ukraina i Turcja wspólnie realizują ponad 30 projektów obronnych – Ambasador

Ukraina i Turcja wspólnie realizują ponad 30 projektów obronnych – Ambasador

Ukrinform
Współpraca między Ukrainą a Turcją w sferze wojskowo-technicznej i obronno-przemysłowej została ostatnio wyniesiona na nowy poziom, generalnie partnerstwo w sferze lotniczej i obronno-przemysłowej obejmuje ponad 30 projektów – powiedział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Turcji Andrij Sybiha w wywiadzie dla platformy medialnej przemysłu obronnego Defensehere.com., donosi Ukrinform.

„Dwustronna współpraca między Ukrainą i Turcją w sferze wojskowo-technicznej i obronno-przemysłowej została ostatnio przez strony wyniesiona na nowy poziom jakościowy i pozostaje jednym z głównych elementów ukraińsko-tureckiego partnerstwa strategicznego” - powiedział ambasador.

Zwrócił też uwagę na realizację projektów doposażenia jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w sprzęt łączności tureckiej firmy „Aselsan”, modernizację ukraińskimi przedsiębiorstwami tureckich helikopterów, rozwój współpracy w zakresie budowy silników lotniczych dla tureckich UAV i innych ukraińskich platform lotniczych.

„Ukraina była jednym z pierwszych krajów, które przejęły kompleksy Bayraktar TB2. W naszych relacjach umowa ta stała się jedną z największych i wyniosła nasze stosunki na jakościowo nowy poziom. Jednocześnie współpraca w tym kierunku nie ustaje, a jedynie nabiera rozpędu, bo zgodnie z umową obiecujące UAV Akinji będą wyposażone w ukraińskie silniki lotnicze. Ponadto strony aktywnie pracują nad lokalizacją produkcji ukraińskich silników w TR, a tureckich dronów na Ukrainie”- powiedział Sybiha.

Wśród obiecujących dziedzin wymienił współpracę w zakresie budowy silników pancernych, pokojową eksplorację kosmosu, tworzenie wspólnych przedsięwzięć w zakresie produkcji samolotów na bazie samolotów Antonow, a także jednostek napędowych samolotów opartych na rozwoju przedsiębiorstwa państwowego Ivchenko-Progress.

Przypomnijmy, 16 października w Stambule spotkali się Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Podpisano wówczas szereg dokumentów, m.in. ukraiński minister obrony Andrij Taran i turecki minister obrony narodowej Hulusi Akar podpisali ramowe porozumienie wojskowe między oboma rządami. 14 grudnia Ministerstwo Obrony Ukrainy po raz pierwszy w historii zawarło bezpośrednie zagraniczne umowy gospodarcze dotyczące uzbrojenia - kontrakty obronne z firmami tureckimi. Po stronie ukraińskiej podpisał je minister obrony Andrij Taran, a po stronie tureckiej prezes Dyrekcji Przemysłu Obronnego Ismail Demir.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-