
Ukraina przystąpiła do globalnego mechanizmu sankcji UE za łamanie praw człowieka
Świadczy o tym Oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela UE w sprawie przystąpienia szeregu krajów trzecich do tej polityki UE, opublikowane na stronie internetowej Rady Europejskiej , informuje Ukrinform.
Jest to decyzja Rady UE z 7 grudnia 2020 r., która określa warunki ramowe dla ukierunkowanych środków ograniczających w odpowiedzi na poważne naruszenia praw człowieka na całym świecie.
Należy zauważyć, że kraje kandydujące do przystąpienia do UE, Macedonia Północna, Czarnogóra, Serbia i Albania, potencjalny kandydat Bośnia i Hercegowina, Europejski Obszar Wolnego Handlu Norwegia, a także Ukraina, Armenia i Gruzja przystąpiły do decyzji Rady UE.
Deklaracja stwierdza, że kraje te zapewnią zgodność swoich polityk krajowych z decyzją Rady UE. Unia Europejska odnotowała te zobowiązania i przyjęła je z zadowoleniem.
Przypomnijmy, Rada Ministrów Spraw Zagranicznych UE na posiedzeniu 7 grudnia, które odbyło się w ramach telekonferencji, zatwierdziła globalny reżim unijnych sankcji za łamanie praw człowieka.
Ten reżim, znany również jako europejski odpowiednik Aktu Magnickiego, nie będzie miał ograniczeń geograficznych i będzie miał zastosowanie do każdej osoby lub instytucji na całym świecie, jeśli jest ona związana w poważne naruszenia praw człowieka, takie jak ludobójstwo, tortury, morderstwa i zaginięcia, przemoc, systemowe łamanie praw człowieka do zgromadzeń i zrzeszania się. Ich lista zostanie utworzona z inicjatywy krajów UE, które przedstawią rozsądne propozycje do rozpatrzenia przez Radę UE.
Środki osób i instytucji, które zostaną objęte sankcjami zostaną zamrożone w Unii Europejskiej. Osoby fizyczne otrzymają zakaz podróżowania do krajów europejskich, obywatele UE i europejskie instytucje finansowe będą miały zakaz dostarczania środków finansowych, w tym pożyczek, takim osobom i instytucjom.
av