Stanowiska Komisji Weneckiej będą brane pod uwagę przy przygotowywaniu reformy sądownictwa – Zełenski

Stanowiska Komisji Weneckiej będą brane pod uwagę przy przygotowywaniu reformy sądownictwa – Zełenski

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Komisji Weneckiej i jej przewodniczącemu Gianni Buquicchio za decyzję w sprawie Sądu Konstytucyjnego Ukrainy i zapewnił, że stanowisko komisji zostanie uwzględnione przy przygotowywaniu reformy sądownictwa.

Szef państwa napisał o tym na swoim Twitterze, donosi Ukrinform.

„Jestem wdzięczny Komisji Weneckiej i Gianni Buquicchio za decyzję w sprawie Sądu Konstytucyjnego. Oba zatwierdzone dokumenty zawierają ważne wskazówki, jak uniknąć nieuniknionych szkód w reformie antykorupcyjnej i zreformować Trybunał Konstytucyjny, aby obecna sytuacja nie powtórzyła się”.

Podczas wideokonferencji w Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo Zełenski zauważył, że prawnicy z Kancelarii Prezydenta i Rady Najwyższej analizują wnioski i zalecenia Komisji Weneckiej, aby je uwzględnić.

Prezydent zasugeruje również, aby komisje ds. Reformy prawa pod przewodnictwem Prezydenta Ukrainy dokładnie zapoznały się z tymi zaleceniami i uwzględniły je przy przygotowywaniu dalszych działań na rzecz reformy sądownictwa.

„Poza tym jest jasne zadanie - przeprowadzić dokładny audyt i ocenę skuteczności wcześniejszych reform. Wierzę, że tylko dzięki takiej analizie będziemy mogli korygować błędy i tworzyć ustawodawstwo zgodne z Konstytucją Ukrainy, międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi i zaleceniami Komisji Weneckiej - powiedział Prezydent i dodał, że następnym krokiem powinno być wypracowanie konkretnych sposobów przywrócenia zaufania publicznego do sądownictwa konstytucyjnego.

„Już podejmujemy niezbędne kroki w tych obszarach” - powiedział Zełenski.

Z kolei przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio podzięk

ował Prezydentowi Ukrainy za zaufanie do komisji.

„Jesteśmy gotowi nadal być z wami, z Radą Najwyższą, z obywatelami Ukrainy, aby rozwijać nową demokratyczną Ukrainę na drodze do integracji euroatlantyckiej” - powiedział Buquicchio.

Przypomnijmy, 27 października Trybunał Konstytucyjny uznał art. 366-1 kk, który przewiduje kary za fałszywe oświadczenia za niezgodny z konstytucją. W szczególności Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją uprawnienia NAZK do weryfikacji oświadczeń urzędników, monitorowania stylu życia zgłaszających się podmiotów, ustalania terminowości składania oświadczeń, przepisów o otwartym dostępie do oświadczeń w Jednolitym Rejestrze Państwowym.

25 listopada 2020 roku Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Komisji Weneckiej z pilną prośbą o ocenę sytuacji konstytucyjnej powstałej po decyzji Trybunał Konstytucyjny z 27 października 2020 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-