Świat musi zmusić Rosję do przestrzegania Memorandum budapeszteńskiego – MSZ

Świat musi zmusić Rosję do przestrzegania Memorandum budapeszteńskiego – MSZ

Ukrinform
Ukraina wzywa społeczność światową do zwiększenia presji na Federację Rosyjską, aby zmusiła państwo agresora do powrotu do międzynarodowego reżimu prawnego, w szczególności do przestrzegania postanowień memorandum budapeszteńskiego.

Jak donosi Ukrinform, napisano o tym oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy z okazji 26. rocznicy podpisania memorandum budapeszteńskiego, opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa.

„Ukraina w dalszym ciągu traktuje Memorandum Budapesztańskie jako polityczną i prawną podstawę do zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, a także Francję i Chiny. Ukraina wzywa społeczność światową do zwiększenia presji na Rosję, aby zmusić państwo-agresora do powrotu do międzynarodowego reżimu prawnego, w szczególności do wykonania postanowień memorandum budapeszteńskiego. Rosja musi w pełni wywiązywać się ze swoich zobowiązań wynikających z tego dokumentu”- poinformowało MSZ.

Ministerstwo dodaje, że zawierając ten dokument z Ukrainą - Wielką Brytania, Stany Zjednoczone i Federacja Rosyjska zadeklarowały swoje zobowiązania do poszanowania niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa. Francja i Chiny przedstawiły podobne gwarancje w osobnych pismach.

Jednocześnie nie wypełniono odpowiednich zobowiązań wobec Ukrainy. Jeden z gwarantów, Federacja Rosyjska, wyzywająco naruszył zobowiązania wynikające z Memorandum oraz podstawowe zasady prawa międzynarodowego, zajmując część suwerennego terytorium Ukrainy i rozwiązując konflikt zbrojny w Donbasie.

Dziś Rosja aktywnie militaryzuje terytorium czasowo okupowanego Krymu, przekształcając je w potężną bazę wojskową. „Biorąc pod uwagę strategiczne położenie Krymu, potencjalne rozmieszczenie przez Rosję broni jądrowej na jego terytorium zagraża reżimowi Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, podważa światowy system bezpieczeństwa jako całość i w związku z tym wymaga odpowiedniej reakcji społeczności międzynarodowej” - napisano.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, że Ukraina docenia działania Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, które konsekwentnie wspierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej i wzmacniają to wsparcie praktycznymi działaniami pomagającymi Ukrainie we wzmocnieniu zdolności obronnych i stosowaniu sankcji wobec państwa agresora.

Przypomnijmy, 5 grudnia 1994 r. Przywódcy Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rosji i Stanów Zjednoczonych podpisali Budapeszteńskie Memorandum „O gwarancjach bezpieczeństwa w związku z przystąpieniem Ukrainy do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej”. Do dokumentu, który zawierał zobowiązanie sygnatariuszy do zagwarantowania niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, dołączyły również dwie inne potęgi jądrowe oraz stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ - Chiny i Francja.

Po podpisaniu dokumentu Ukraina wywiozła trzeci co do wielkości arsenał nuklearny na terytorium Rosji. Jednocześnie w 2014 roku Rosja z naruszeniem tej umowy i innych międzynarodowych aktów prawnych dotyczących stosunków z Ukrainą dokonała otwartej zbrojnej agresji na Ukrainę, aneksji Krymu i okupacji części terytorium Donbasu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-