Ukraina nie zboczy z europejskiej ścieżki – Szmyhal

Ukraina nie zboczy z europejskiej ścieżki – Szmyhal

zdjęcie
Ukrinform
Ukraina nie zboczy z europejskiej drogi, bo to kluczowy punkt umowy społecznej – powiedział Denys Szmyhal podczas spotkania z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego - aktywnymi uczestnikami rewolucyjnych wydarzeń z lat 1991, 2004, 2013-2014, a także obrońcami państwa i elity intelektualnej, które odbyło się 21 listopada pod przewodnictwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – donosi Ukrinform.

Szef rządu zauważył, że wydarzenia rewolucyjne zmieniły wielu ludzi, a tym samym zmieniły Ukrainę. Podkreślił, że kraj nigdy nie zboczy z drogi europejskiej, bo to kluczowy punkt nowej umowy społecznej między Ukraińcami a państwem.

„Nie wątpię, że Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej. Ale nie mniej ważne jest, jak my - państwo i społeczeństwo przejdziemy do standardów europejskich. To codzienna zmiana, codzienna praca, która zmienia nasze życie. Porzucamy sowieckie ślady w umyśle, w gospodarce stajemy się bardziej otwarci i tolerancyjni. Uczymy się dbać o siebie i wspierać się nawzajem. Nasza kultura polityczna się zmienia, zmienia się społeczeństwo”- powiedział Szmyhal.

Szef rządu podkreślił, że nie doszłoby do tego bez fatalnych wydarzeń z lat 1991, 2004 i 2013-2014. „Nie tylko pokazaliśmy wtedy, że chcemy żyć według europejskich standardów. Staliśmy się bardziej otwarci na świat, a świat stał się bardziej otwarty na Ukrainę. Nasi międzynarodowi partnerzy codziennie to demonstrują. Udowodniliśmy wszystkim, że naród ukraiński jest integralną częścią rodziny europejskiej, która swoją historią, kulturą i językiem tworzy jej przyszłość” - podkreślił premier.

Uczestnicy zwrócili uwagę na wyjątkową formułę spotkania uczestników trzech rewolucji i walk na wschodzie Ukrainy, a także uczcili pamięć wszystkich poległych za Ukrainę.

Przypomnijmy, Dzień godności i wolności obchodzony jest corocznie 21 listopada, zgodnie z dekretem prezydenckim z 13 listopada 2014 roku. Święto upamiętnia początek dwóch wydarzeń z najnowszej historii Ukrainy: Pomarańczowej Rewolucji z 2004 r. i Rewolucji Godności z 2013 roku.

Dzień Godności i Wolności był swego rodzaju następcą Dnia Wolności, obchodzonego na cześć Pomarańczowej Rewolucji w latach 2005–2011 w dniu 22 listopada, ale go zniesiono.

21 listopada 2013 r. rozpoczęły się pierwsze protesty ukraińskiej społeczności w odpowiedzi na decyzję ówczesnych władz o zawieszeniu kursu integracji europejskiej i anulowaniu procesu przygotowań do podpisania układu o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską. Utrata priorytetów polityki zagranicznej Ukrainy, jaką była umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE, wywołała oburzenie wśród Ukraińców.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-