Decyzja Rosji o uznawaniu dokumentów mieszkańców ŁRL i DRL jest skierowana przeciwko suwerenności Ukrainy - UE

Decyzja Rosji o uznawaniu dokumentów mieszkańców ŁRL i DRL jest skierowana przeciwko suwerenności Ukrainy - UE

Ukrinform
Dekret Prezydenta Federacji Rosyjskiej o uznawaniu dokumentów i rejestracji samochodów na okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego jest kolejnym krokiem Rosji przeciwko suwerenności Ukrainy i bezpośrednio zaprzecza Porozumieniom mińskim - napisano w oświadczeniu rzecznika UE, którego pełny tekst znajduje się na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, donosi Ukrinform.

„4 listopada prezydent Putin podpisał dekret upraszczający uznawanie przez Federację Rosyjską dokumentów i rejestracji samochodów wydawanych mieszkańcom i stałym mieszkańcom (terytoria okupowane - red.) obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy. To kolejna próba podważenia przez Rosję suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej Ukrainy. Oczekujemy, że Rosja powstrzyma się od działań sprzecznych z Porozumieniami mińskimi i uniemożliwi pełną reintegrację na Ukrainie terytoriów nie kontrolowanych przez rząd, a zamiast tego w pełni wypełni zobowiązania wynikające z Porozumień mińskich”- czytamy w dokumencie.

W oświadczeniu przypomniano, że w 2019 r. Komisja Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych wydały instrukcje dotyczące rozpatrywania wniosków wizowych od mieszkańców pozarządowych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy, co jest zgodne z zasadami poszanowania niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Zdaniem rzecznika UE te unijne przepisy dotyczące wydawania wiz Schengen są prawidłowo i sensownie przestrzegane zarówno na Ukrainie, jak i w Federacji Rosyjskiej.

„Unia Europejska nadal zdecydowanie wspiera niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” - oświadczyła UE.

Przypomnijmy, w październiku 2019 roku UE opublikowała Instrukcje dla konsulatów UE w sprawie procedury wydawania wiz obywatelom ORDLO. Dokument ten potępił starania Rosji o „paszportyzację” Ukraińców na terytoriach czasowo okupowanych oraz dekret Putina z 24 kwietnia 2019 r. „W sprawie paszportyzacji dla mieszkańców ORDLO”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-