Ukraina może przystąpić do NATO bez MAP – Kuleba

Ukraina może przystąpić do NATO bez MAP – Kuleba

Ukrinform
Nadanie Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (Membership Action Plan – MAP) nie powinno być wyniesione do kultu, gdyż celem Kijowa jest członkostwo w Sojuszu, które można osiągnąć bez tego planu – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w ramach internetowej konferencji „The Road to Warsaw Security Forum” - informuje korespondent Ukrinform.

„Stanowisko Ukrainy jest proste: jeśli MAP jest czymś, co jeszcze bardziej uprości nam drogę do członkostwa, to Ukraina i Gruzja powinny ją otrzymać. Ale jeśli sojusznicy zdecydują, że możemy osiągnąć ten sam rezultat w określonym czasie bez MAP, wtedy możemy o tym porozmawiać”- powiedział Kuleba.

Dodał, że MAP nie może być podniesiony do rangi kultu.

Kuleba podkreślił, że droga Ukrainy do członkostwa w NATO powinna być jasno określona pod względem kierunku, narzędzi i terminu.

"To jest bardzo ważne. W przeciwnym razie będziemy błąkać się w kosmosie, robiąc coś, co nie przybliży nas do celu” - podsumował ukraiński minister.

Wcześniej ambasador Litwy Valdemaras Sarapinas powiedział, że rozważa realistyczny scenariusz ubiegania się Ukrainy o członkostwo nie tylko w UE, ale także w NATO w 2027 r., jeśli niezbędne reformy zostaną pomyślnie wdrożone.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-