Zełenski i Macron omówili telefonicznie sytuację z formatem normandzkim i z Sądem Konstytucyjnym

Zełenski i Macron omówili telefonicznie sytuację z formatem normandzkim i z Sądem Konstytucyjnym

Ukrinform
Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Emmanuelem Macronem, a prezydenci ustalili, że spotkanie w „formacie normandzkim” powinno odbyć się jak najszybciej – poinformowało Biuro Prezydenta, donosi Ukrinform.

Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje Emmanuelowi Macronowi i Francuzom w związku z niedawnymi tragicznymi wydarzeniami i śmiercią obywateli Francji podczas ataków terrorystycznych.

Prezydenci omówili sytuację z pandemią COVID-19 oraz potrzebę połączenia sił, aby sprostać temu wyzwaniu na dużą skalę.

„Pragnę potwierdzić swoje poparcie dla Waszej inicjatywy, aby rozpocząć produkcję strategicznych produktów i sprzętu medycznego w Europie. Jesteśmy gotowi udzielić wszelkiej możliwej pomocy przy organizowaniu takiej produkcji z udziałem firm ukraińskich - producentów masek ochronnych, odzieży i środków dezynfekujących”- powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydenci skupili się także na realizacji porozumień szczytu paryskiego. Wołodymyr Zełenski powiedział, że od 27 lipca br., kiedy wprowadzono pakiet dodatkowych środków wzmacniających zawieszenie broni, trwa najdłuższe zawieszenie broni od początku wojny w Donbasie.

„Powszechnie przestrzega się reżimu „milczenia”, chociaż nadal dochodzi do prowokacyjnych naruszeń zawieszenia broni przez nielegalne grupy zbrojne. Ważnym rezultatem jest brak ofiar cywilnych w wyniku działań wojennych. Niestety, jednocześnie w wyniku celowej eskalacji sytuacji zginęło już dwóch ukraińskich żołnierzy, a dwóch zostało rannych” - poinformował Prezydent Ukrainy.

Powiedział też, że pomimo kilku wzajemnych zwolnień zatrzymanych i postępów w strefie działań wojennych, wiele porozumień przywódców „Czwórki Normandzkiej” wciąż nie jest realizowanych - jak np. Dostęp Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i OBWE na czasowo okupowane terytorium.

Emmanuel Macron powiedział, że zgadza się z pozycją swojego ukraińskiego odpowiednika, aby rozmowy między przywódcami krajów „formatu normandzkiego” odbyły się jak najszybciej. Chwalił też pokojowe inicjatywy Wołodymyra Zełenskiego i wysiłki Ukrainy w celu rozminowania i wycofania wojsk w Donbasie. Szef francuskiego państwa zapewnił, że Ukraina może liczyć na jego determinację w chęci zakończenia wojny.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina ściśle wypełnia ustalenia szczytu paryskiego i jest gotowa do otwarcia dwóch kolejnych punktów kontrolnych na linii demarkacyjnej.

Strony omówiły również sytuację wokół orzeczeń Sądu Konstytucyjnego Ukrainy. Emmanuel Macron podkreślił, że uważa reformy przeprowadzone przez Ukrainę za ważne, zwłaszcza w sektorze bankowym. Zauważył, że niektóre z tych reform wymagają determinacji i mądrości - informuje BP.

Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina zrobi wszystko, co w jej mocy, aby zachować „architekturę antykorupcyjną” i tak ważne reformy, jak reforma sektora bankowego, reforma rolna, a także działalność Funduszu Gwarancji Depozytów.

Prezydenci rozmawiali także o usprawnieniu współpracy handlowej, gospodarczej i inwestycyjnej.

Na końcu Emmanuel Macron powiedział, że dotrzyma słowa co do swojej wizyty w Kijowie, którą odbędzie w najbliższym możliwym terminie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-