Zełenski - Sytuacja z SKU to świetny powód dla odnowienia sądownictwa

Zełenski - Sytuacja z SKU to świetny powód dla odnowienia sądownictwa

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że sytuacja z Sądem Konstytucyjnym Ukrainy to świetna okazja do rozpoczęcia odnowienia wymiaru sprawiedliwości.

Oświadczył to w programie „Swoboda słowa” na ICTV, donosi korespondent Ukrinform.

„Myślę, że nie ma znaczenia, jaka jest droga do zwycięstwa. Dlaczego? Ponieważ naszej dzisiejszej dyskusji i wszystkich wypowiedzi posłów, którzy boją się niekonstytucyjności lub jakichkolwiek problemów z tą ustawą, za 5-10 lat nikt nie będzie pamiętał, nawet na pewno, za rok. Ale każdy będzie pamiętał, jak odnowiliśmy, zaczęliśmy odnawiać władzę sądowniczą, jak zaczynaliśmy od najtrudniejszego etapu tej reformy, od Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego uważam, że jest to, jak mówią, świetny początek, aby naprawdę wykorzystać tę niestety patową sytuację, aby rozpocząć odnowienie sądów na Ukrainie. A najważniejsze jest odnowienie zaufania ludzi do wymiaru sprawiedliwości” - powiedział Zełenski i zaznaczył, że w trakcie kampanii wyborczej jej uczestnicy mówią o wprowadzeniu reformy ziemskiej, sądowniczej, medycznej, „a potem, kiedy dochodzi do realności - zapominamy, mówimy, że wszystko jest jakoś nielegalne, wszystko jest jakoś niekonstytucyjne, dawajcie jakiś kompromis” ”.

„Zapomnijcie o wyważonych stanowiskach, bądźcie poważni, odważni, uczciwi, takimi jakich Was wybrał naród ukraiński, a przynajmniej wszyscy tak deklarowaliście” - dodał Prezydent.

Przypomnijmy, 27 października Trybunał Konstytucyjny uznał art. 366-1 Kodeksu Karnego, który przewiduje karę za fałszywe oświadczenie, za niezgodny z Konstytucją. Ten artykuł Kodeksu Karnego przewiduje odpowiedzialność w postaci grzywny lub kary pozbawienia wolności za świadome podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniu osoby powołanej do pełnienia funkcji państwowych lub samorządu terytorialnego.

28 października na podstawie orzeczenia Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, Narodowa Agencja ds. Przeciwdziałania Korupcji zamknęła dostęp do Rejestru Oświadczeń. Agencja stwierdziła, że sędziowie Sądu Konstytucyjnego podjęli taką decyzję we własnym interesie, gdyż u kilku z nich Agencja znalazła oznaki podania nieprawdziwych informacji.

29 października Prezydent zwołał w trybie pilnym zamknięte posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w celu określenia środków natychmiastowej odpowiedzi państwa na nowe zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa narodowego i obronności.

30 października Prezydent przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy „O przywróceniu zaufania w sądownictwie konstytucyjnym” , w którym proponuje się uznanie orzeczenia Sądu Konstytucyjnego z 27 października 2020 r. za „nieważne”, ponieważ zostało przyjęte w świetle rzeczywistego konfliktu interesów.

Ponadto przewiduje się, że uprawnienia SKU, które obowiązywały w momencie podjęcia decyzji, wygasają z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-