Kryzys konstytucyjny: Zełenski zaapelował do partnerów międzynarodowych o wsparcie

Kryzys konstytucyjny: Zełenski zaapelował do partnerów międzynarodowych o wsparcie

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał partnerów międzynarodowych do dalszego wspierania Ukrainy w obliczu kryzysu konstytucyjnego w tym kraju.

Napisał o tym w artykule „Ukraińskie sądy nie mogą zlikwidować antykorupcyjnych osiągnięć” dla Financial Times.

Zełenski podkreślił, że teraz Ukraina jest atakowana nie tylko na jej terytorium, ale także „w centrum instytucji demokratycznych”, ale Ukraina będzie stawiała opór.

„Wzywam również naszych międzynarodowych partnerów i sojuszników do dalszego wspierania nas i udowadniania zła tych, którzy próbują ingerować w naszą współpracę i ją zakłócać” - powiedział Prezydent.

Zełenski zwrócił się także do ukraińskich reformatorskich sił politycznych i społeczeństwa obywatelskiego.

„W tych trudnych czasach wzywam wszystkie ukraińskie proreformatorskie siły polityczne i społeczeństwo obywatelskie do zjednoczenia i współpracy w tej walce o duszę i przyszłość naszego państwa” - powiedział Prezydent.

Jak informował Ukrinform, 27 października Trybunału Konstytucyjny Ukrainy uznał artykuł 366-1 Kodeksu Karnego za niezgodny z konstytucją, który przewiduje karę za fałszywe oświadczenia.

W szczególności ten przepis Kodeksu Karnego przewiduje odpowiedzialność w postaci grzywny lub kary pozbawienia wolności za złożenie przez podmiot oświadczenia o świadomie nieprawdziwej informacji w oświadczeniu osoby upoważnionej do pełnienia funkcji państwowej lub samorządu terytorialnego.

W dniu 28 października o godzinie 19:00 Krajowa Agencja ds. Przeciwdziałania Korupcji, zgodnie z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego, zamknęła dostęp do Rejestru Oświadczeń.

NAPK poinformował, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podjęli tę decyzję we własnym interesie, gdyż wydział ujawnił oznaki składania fałszywych informacji przez kilku sędziów.

29 października Prezydent zwołał pilne zamknięte posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w celu określenia środków pilnej i właściwej odpowiedzi państwa na nowe zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa narodowego i obronności kraju.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-