Rosja jest stroną konfliktu w Donbasie – Sajdik

Rosja jest stroną konfliktu w Donbasie – Sajdik

Ukrinform
Trójstronna Grupa Kontaktowa OBWE pełni rolę mediatora, a Rosja i Ukraina są stronami konfliktu w Donbasie – powiedział w wywiadzie dla Ukrinform były Przedstawiciel Urzędującego Przewodniczącego OBWE na Ukrainie oraz w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Martin Sajdik.

„Rosja, Ukraina i OBWE są członkami Trójstronnej Grupy Kontaktowej. Grupa ta została powołana, by znaleźć rozwiązanie konfliktu w Donbasie poprzez realizację Porozumień mińskich. Oczywiście OBWE nie jest stroną konfliktu, a tylko pośrednikiem w jego rozwiązaniu. W tym wypadku łatwo jest odpowiedzieć na pytania o strony konfliktu”- powiedział Sajdik, komentując twierdzenie władz rosyjskich, że nie są one stroną konfliktu w Donbasie.

Dyplomata powiedział też, że konflikt w Donbasie „nie jest niczym usprawiedliwiony”.

„Wydaje mi się, że dobrze znam ZSRR i przestrzeń poradziecką, zaczynając od czasu mojego rocznego stażu studenckiego w Związku Radzieckim w latach 70. W ogóle ta „znajomość” trwa już 48 lat. Dlatego wciąż w związku z konfliktem w Donbasie zadaje sobie pytanie: „Dlaczego i po co?”. W moim głębokim przekonaniu ten konflikt nie jest niczym usprawiedliwiony. Przynosi tylko wielkie cierpienie niewinnej ludności cywilnej. Kto naprawdę może na tym skorzystać? ”- powiedział Sajdik.

Austriacki dyplomata dodał, że stanowisko Specjalnego Przedstawiciela Urzędującego Przewodniczącego OBWE na Ukrainie i w TGK było najtrudniejsze w jego karierze. Powiedział, iż wierzył, że będzie mógł przyczynić się do rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Niestety, pomimo całego mojego szczerego pragnienia, nie osiągnąłem tego celu, ale nadal byłem w stanie przyczynić się do ochrony ludności cywilnej po obu stronach linii kontaktu - tak, liczba ofiar konfliktu znacznie spadła w czasie mojej kadencji. Na przykład w 2019 roku żadne dziecko nie zginęło - podsumował Sajdik.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-