Unia Europejska wzywa Rosję do powrotu do Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (JCCC)

Unia Europejska wzywa Rosję do powrotu do Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (JCCC)

Ukrinform
UE apeluje do Rosji o powrót do Wspólnego Centrum Monitorowania i Koordynacji (JCCC), aby zapewnić skuteczny mechanizm zachowania zawieszenia broni w Donbasie – napisano w oświadczeniu UE w sprawie agresji Rosji na Ukrainę i nielegalnej okupacji Krymu, wydanym na posiedzeniu Stałej Rady OBWE 22 października, informuje korespondent Ukrinform.

„Ponawiamy apel do stron o przestrzeganie zobowiązań w kwestii zawieszenia broni i powstrzymanie się od działań, które mogłyby mu zagrozić. W związku z tym podkreślamy znaczenie skutecznego mechanizmu koordynacji i ponawiamy apel do Rosji o powrót do Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji" - napisano w oświadczeniu.

UE z zadowoleniem przyjęła znaczną poprawę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w Donbasie , ale wyraziła zaniepokojenie ciągłymi naruszeniami.

„Fakt, że nadal odnotowuje się przypadki naruszeń zawieszenia broni i że broń wciąż jest rozmieszczana z naruszeniem linii wycofania - prawie zawsze na obszarach nie kontrolowanych przez rząd – bardzo nas niepokoi i może ponownie doprowadzić do eskalacji działań wojennych” - powiedziała UE.

SMM OBWE na Ukrainie w swoich raportach regularnie informuje o nielegalnej obecności bojowników rosyjskich grup zbrojnych z opaskami „JCCC” na obszarach wycofania.

W grudniu 2017 r. oficerowie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej jednostronnie opuścili JCCC i opuścili Ukrainę. Oficjalnie nie otrzymano informacji o ich powrocie. Od tego czasu działała tylko ukraińska strona JCCC.

Delegacja ukraińska do OBWE wielokrotnie podkreślała, że pojawienie się mężczyzn w mundurach wojskowych z opaskami JCCC, odnotowywano przez obserwatorów na niekontrolowanym terytorium w pobliżu Stanicy Ługańskiej. Jest to rażącą próbą legitymizacji rosyjskiej obecności wojskowej w strefie demarkacyjnej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-