Ukraina proponuje Polsce rozszerzenie formatu „Trójkąta Lubelskiego”

Ukraina proponuje Polsce rozszerzenie formatu „Trójkąta Lubelskiego”

zdjęcie
Ukrinform
Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaproponował Prezydentowi RP Andrzejowi Dudie rozszerzenie formatu „Trójkąta Lubelskiego” o możliwość spotkań szefów rządów Ukrainy, Polski i Litwy.

Jak poinformował Ukrinform, rozmawiano o tym podczas spotkania Premiera Ukrainy Denysa Szmyhala z Prezydentem RP Andrzejem Dudą - podaje rządowy portal.

Podczas spotkania Szmyhal zwrócił uwagę na znaczenie nowo utworzonego „Trójkąta Lubelskiego” i zaproponował Prezydentowi RP rozszerzenie jego formatu. „Proponuję rozważyć możliwość spotkania szefów rządów Ukrainy, Polski i Litwy. Zaczęliśmy rozwijać i wzmacniać Trójkąt Lubelski jako nowy format współpracy trójstronnej” - zaznaczył Premier.

Również podczas spotkania Szmyhal podziękował Dudzie za wsparcie ze strony Polski w procesie zaangażowania Ukrainy w projekt Trójmorza. „Jesteśmy bardzo zainteresowani znalezieniem wzoru i przystąpieniem do tej współpracy. To dla nas jeden z ważniejszych priorytetów międzynarodowych” - dodał Premier.

Szmyhal i Duda omówili także kwestie infrastruktury transportowej, w szczególności realizacji projektu „Via Karpatia”, który da impuls rozwojowi zachodnich regionów Ukrainy.

Premier zaznaczył, że jednym z priorytetów Rządu na najbliższe lata jest budowa dróg koncesyjnych. „Na Ukrainie aktywnie działa projekt Prezydenta „Wielkie Budownictwo”. Autostrady koncesyjne są kolejnym krokiem w tym programie. Jestem przekonany, że od przyszłego roku będziemy mogli wspólnie zrealizować pierwszy taki projekt - przedłużenie autostrady A4 na terytorium Ukrainy” - podkreślił Szmyhal.

Według niego, w tym kontekście ważne jest rozwijanie wspólnego potencjału tranzytowego, czyli zwiększenie kontyngentu dla przewoźników ukraińskich.

Szmyhal zaznaczył, że ukraińsko-polska komisja międzyrządowa może stać się niezbędną platformą do rozwiązywania tych problemów i rozwijania wspólnego potencjału.

Omawiając kwestie współpracy energetycznej, Premier podkreślił, że gazowy system przesyłowy Ukrainy jest integralną częścią bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, a Ukraina jest gotowa wykorzystać ten instrument w przyszłości dla zapewnienia bezpieczeństwa UE w kontekście projektu Nord Stream 2.

Ponadto Szmyhal wyraził nadzieję, że Ukraina i Polska będą kontynuować owocną współpracę celną. Jak zaznaczył Premier, przejścia graniczne, na których prowadzona jest wspólna kontrola, funkcjonują niezwykle skutecznie.

Szmyhal podziękował także Prezydentowi RP za wspieranie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w jej granicach uznanych na arenie międzynarodowej oraz niezmienne stanowisko w sprawie unijnej polityki sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

Premier podkreślił, że Ukraina wysoko ceni aktywny udział Polski we wzmacnianiu potencjału militarnego naszego państwa oraz we wspieraniu ukraińskiego kursu w kierunku integracji z Unią Europejską i NATO.

Ze swojej strony Duda podkreślił, że Polska pozostaje wiarygodnym partnerem Ukrainy, a w przyszłości wniesie kompleksowy wkład w jej integrację europejską i aspiracje euroatlantyckie.

Jak podawał Ukrinform, „Trójkąt Lubelski” został utworzony 28 czerwca w Lublinie przez ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy Dmytro Kulebę, Jacka Czaputowicza i Linasa Linkevicziusa.

Jak informowaliśmy, Prezydent RP Andrzej Duda w dniach 11-13 października przebywa z oficjalną wizytą na Ukrainie.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-