Andrzej Duda uczcił pamięć ofiar Katynia w Bykowni i przypomniał o rosyjskiej agresji

Andrzej Duda uczcił pamięć ofiar Katynia w Bykowni i przypomniał o rosyjskiej agresji

Ukrinform
Andrzej Duda w 80 rocznicę zbrodni katyńskiej uczcił pamięć polskich oficerów pochowanych na terenie Narodowego Parku Historyczno-Memorialnego „Cmentarz w Bykowni”.

„Prawda i pamięć muszą trwać wiecznie. Dziś na polskim cmentarzu wojskowym w Bykownej składam hołd pamięci 3435 polskich więźniów z ukraińskiej listy katyńskiej, torturowanych 80 lat temu przez NKWD, którzy zginęli za wolną i suwerenną Polskę” - czytamy w komunikacie polskiego przywódcy, który napisał go po ukraińsku.

Jak zauważa PAP, podczas przemówienia w Bykownej Duda podkreślił, że ten rok jest ważny, biorąc pod uwagę kilka rocznic, ważnych dla Polaków i dla relacji polsko-ukraińskich rocznic.

„Ten rok jest wyjątkowy ze względu na 80 rocznicę, ale też wyjątkowy dzięki 100 rocznicy wielkiego zwycięstwa w „Bitwie warszawskiej” 1920 roku, wraz z naszymi ukraińskimi braćmi, sojusznikami przeciwko bolszewikom” - powiedział Duda.

Podkreślił, że 100 lat temu żołnierze polscy i ukraińscy (żołnierze UNR) walczyli ramię w ramię przeciw inwazji sowieckiej - i udało im się.

Zdaniem Dudy polscy historycy są przekonani, że zbrodnia katyńska - rozstrzelanie kilkudziesięciu tysięcy polskich oficerów - była zemstą Stalina za klęskę bolszewików pod Warszawą w 1920 roku.

Polski przywódca zwrócił uwagę na fakt, że w Bykowni są pochowani także tysiące Ukraińców, którzy zostali zabici przez reżim sowiecki w celu „zniszczenia narodu ukraińskiego i zniewoleniu pozostałych”.

Duda zwrócił też uwagę, że Rosja odebrała Ukrainie Krym i zajęła część obwodów ługańskiego i donieckiego. Zaznaczył, że wspólnym obowiązkiem jest „przywrócenie na Ukrainie i w Europie granic, które powinny tu być”, co jest zgodne z prawem międzynarodowym i sprawiedliwością.

Jak informowaliśmy, Prezydent RP w niedzielę przyjechał na Ukrainę z trzydniową wizytą.

Polityczna część wizyty odbędzie się w poniedziałek. Duda spotka się z Wolodymyrom Zełenskim, Denysem Szmyhalem i Dmytro Razumkowem. Rozmowy dotyczyć będą stosunków dwustronnych, aspiracji euroatlantyckich Ukrainy, a także kwestii bezpieczeństwa w regionie, w tym w Donbasie. Tematem rozmów będą również kwestie historyczne.

Trzeci dzień wizyty Dudy poświęcony będzie zagadnieniom gospodarczym. W obecności Prezydentów zostaną podpisane dwie umowy. Pierwsza umowa będzie dotyczyła przystąpienia polskiej państwowej spółki naftowo-gazowej PGNiG do prywatyzacji w sektorze energetycznym i gazowym Ukrainy. W Odessie zostanie podpisane porozumienie o współpracy między portami w Odessie i Gdańsku.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-