Porozumień Mińskich, jeśli czytać je dosłownie, nie da się zrealizować – Klimkin

Porozumień Mińskich, jeśli czytać je dosłownie, nie da się zrealizować – Klimkin

Ukrinform
Już od pierwszego dnia po podpisaniu Porozumień mińskich było jasne, że interpretując dokument dosłownie, nie da się go wypełnić – powiedział w wywiadzie dla „Radio Swoboda” Pawło Klimkin, który stał na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w latach 2014-2019.

„Porozumień mińskich, jeśli się je czyta dosłownie, nie da się wypełnić. Było to jasne od pierwszego dnia - powiedział były minister, komentując sytuację skandalicznymi wypowiedziami byłego pierwszego zastępcy szefa ukraińskiej delegacji TGK Witolda Fokina.

Klimkin dodał, że Porozumienia mińskie „tak naprawdę nie są porozumieniami, a uzgodnieniami. Nie mają żadnego statusu. Podkreślił jednak, że „kategorycznie sprzeciwiał się temu przepisowi (zobowiązanie przeprowadzenia wyborów w ORDLO nie po, ale przed powrotem kontroli granicznej na Ukrainę – red.).

Odnosząc się do kwestii tzw. „Specjalnego statusu” okupowanych terytoriów, Klimkin powiedział, że „tych uzgodnień nigdy nie da się zrealizować. Bo żeby je realizować, trzeba namalować kolejność i gwarancje wykonania różnych działań”.

Według niego Porozumienia mińskie były konieczne, bo to dało możliwość do „zniesienia eskalacji wokół Debalcewe i w ogóle na froncie, bo Rosja planowała nie tylko Debalcewe, ale i dalszą eskalację na dużą skalę. To była tylko logika deeskalacji. A potem wszystko dyplomatycznie i politycznie wygraliśmy - powiedział były minister.

Przypomnijmy, Fokin, zastępca Leonida Krawczuka w TCG, powiedział w wywiadzie, że jego zdaniem wojna w Donbasie dobiegnie końca, a życie ukraińskich żołnierzy zostanie zachowane, jeśli zostanie wprowadzony szczególny status całych obwodów donieckiego i ługańskiego. Fokin wezwał również do ogólnej amnestii.

29 września Witold Fokin oświadczył na posiedzeniu komitetu Rady Najwyższej ds. budownictwa państwowego i samorządu lokalnego, że nie widzi dowodów wojny Rosji z Ukrainą.

Komisja Rady Najwyższej podjęła decyzję o przyjęciu uchwały wzywającej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do zawieszenia pobytu Fokina w delegacji ukraińskiej w Trójstronnej Grupie Kontaktowej.

Fokin został mianowany pierwszym zastępcą szefa delegacji ukraińskiej w TCG 18 sierpnia br.

30 września prezydent Wołodymyr Zełenski usunął Witolda Fokina ze składu ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej i zwolnił go z funkcji pierwszego zastępcy szefa delegacji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-