Ministrowie Obrony Ukrainy, Polski i Litwy obchodzili 5. rocznicę powstania LITPOLUKRBRIG

Ministrowie Obrony Ukrainy, Polski i Litwy obchodzili 5. rocznicę powstania LITPOLUKRBRIG

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Szefowie Ministerstw Obrony Ukrainy, Polski i Litwy: Andrij Taran, Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis wzięli udział w obchodach, poświęconych 5. rocznicy utworzenia międzynarodowej litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG.

Jak donosi korespondent Ukrinform - ministrowie podkreślili potrzebę współpracy między trzema krajami w dziedzinie obronności w świetle zagrożenia ze strony Rosji.

„Wysiłki trzech krajów mają na celu zapewnienie pokoju i stabilności w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to szczególnie aktualne dzisiaj, kiedy Federacja Rosyjska już siódmy rok z rzędu toczy wojnę z Ukrainą, w wyniku której Półwysep Krymski został zaanektowany, a część wschodniej Ukrainy została zajęta, zginęło ponad 14 000 Ukraińców, a miliony wysiedlono - powiedział minister obrony Taran.

Podkreślił, że decyzja o utworzeniu brygady pojawiła się „w odpowiednim czasie i była dalekowzroczna”, a Kreml otrzymał wyraźny sygnał, że „KAŻDY przejaw agresji spotka się z wspólną odpowiedzią”.

Lublin obchodzi 5-lecie LITPOLUKRBRIG / Zdjęcie: Jurij Banachewycz, Ukrinform

Minister obrony narodowej RP Błaszczak przypomniał również, że w 2014 roku Rosja zaatakowała Ukrainę.

„Musimy wyciągnąć z tego wnioski i wszystko jest możliwe, aby armie naszych krajów były jak najsilniejsze, wyszkolone i współpracowały ze sobą” - powiedział Błaszczak.

Jak powiedział - hasło brygady: „Trzy narody - jedna wizja” dobrze oddaje wymiar współpracy między trzema krajami i wyzwania stojące przed Kijowem, Warszawą i Wilnem.

Minister obrony Litwy Karoblis podkreślił, że LITPOLUKRBRIG to dobry format współpracy, którą należy rozwijać i rozszerzać.

„Wyzwania dla naszego bezpieczeństwa i zagrożenia dla nas mamy podobne. Rosja stanowi zagrożenie dla naszych krajów i ogólnie dla naszego regionu”- podkreślił Karoblis.

Dodał, że współpraca między trzema krajami jest nie tylko symboliczna, ale także niezbędna dla bezpieczeństwa tych trzech krajów.

Na początku uroczystości przy dźwiękach hymnów trzech krajów podniesiono flagi Ukrainy, Polski i Litwy. Następnie ministrowie wręczyli oficerom brygady nagrody jubileuszowe. Po oficjalnych przemówieniach i przejściu personelu w uroczystym marszu na terenie brygady odbył się piknik wojskowy.

Po oficjalnych obchodach minister obrony Ukrainy Andrij Taran przeprowadził rozmowy ze swoimi polskimi i litewskimi odpowiednikami.

Przypomnijmy, umowa o utworzeniu LITPOLUKRBRIG została podpisana we wrześniu 2014 r., Ostatecznie powstała jesienią 2015 r., a zdolność operacyjną połączenia osiągnięto w styczniu 2017 r. Jesienią 2017 roku brygada otrzymała flagę bojową i imię hetmana Konstantego Ostrogskiego Dowództwo brygady znajduje się w Lublinie, wyższe dowództwo zmienia się co trzy lata.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-