W sprawie sytuacji na Białorusi stanowiska Ukrainy i UE się zbiegają – Kuleba

W sprawie sytuacji na Białorusi stanowiska Ukrainy i UE się zbiegają – Kuleba

zdjęcie
Ukrinform
Stanowiska Ukrainy i Unii Europejskiej w sprawie sytuacji na Białorusi są w zasadzie zbieżne - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba podczas wspólnej konferencji prasowej z Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, Wysokim Przedstawicielem UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepem Borrellem 22 września, donosi korespondent Ukrinform.

„Oczywiście, rozmawialiśmy o sytuacji na Białorusi i cieszę się, że nasze stanowiska w tej drażliwej kwestii są w zasadzie zbieżne” - powiedział Kuleba po spotkaniu z Borrellem.

Wspólna konferencja prasowa Josepa Borrella i Dmytro Kuleby / Zdjęcie udostępnione przez służbę prasową Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Przypomnijmy, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell 22 września złożył pierwszą wizytę na Ukrainie od czasu objęcia urzędu.

Na Białorusi trwają protesty przeciwko fałszowaniu wyników wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia. Według oficjalnych danych Aleksander Łukaszenko, który rządzi krajem od 1994 roku, zdobył 80,1% głosów, a kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10,1%. Następnie Cichanouska została zmuszona do wyjazdu do Wilna.

Białoruskie siły bezpieczeństwa nadal stosują przemoc wobec demonstrantów i zatrzymują uczestników protestu. Według opozycji od początku demonstracji zatrzymano ponad 10 000 osób, a kilka osób zginęło.

Unia Europejska nie uznała wyników wyborów prezydenckich na Białorusi i zdecydowała się nałożyć osobiste ukierunkowane sankcje na białoruskich urzędników zaangażowanych w przemoc i oszustwa.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-