Zełenski w wywiadzie dla „Wiener Zeitung” - Głównym moim priorytetem jest powrót terytoriów

Zełenski w wywiadzie dla „Wiener Zeitung” - Głównym moim priorytetem jest powrót terytoriów

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że głównym priorytetem jest dla niego zakończenie wojny i powrót ukraińskich terytoriów.

Ukraiński prezydent oświadczył to w wywiadzie dla austriackiej gazety rządowej „Wiener Zeitung”, podaje Ukrinform.

„Kiedy coś obiecuję, to nie są tylko puste słowa. Koniec wojny i powrót ziem ukraińskich to mój priorytet. I to nie jest jakaś romantyczna obietnica” - powiedział Zełenski, komentując obietnice wyborcze i ich realizację po wyborach.

Jednocześnie przyznał, że spełnienie tych obietnic „nie jest łatwe”.

„Ale już wiele osiągnęliśmy. Uwolniliśmy 140 osób. Wycofaliśmy wojska. Nie ma więcej strzelania, prawie nikt nie umiera. Z wyjątkiem jednej śmierci, nie było strat w ciągu ostatnich siedmiu tygodni. Wszyscy to widzą i Europa też. Czasem zdarzają się ostrzały separatystów. Ale my na nie nie odpowiadamy, i to dobrze” - Wiener Zeitung zacytował Zełenskiego.

Prezydent Ukrainy zwrócił też uwagę, że na terenach Donbasu tymczasowo niekontrolowanych przez rząd obserwowana jest obecnie katastrofa humanitarna, a koronawirusem zostało zarażonych wiele osób.

„Ale ludzie mieszkający w okupowanej części Donbasu widzą też, jak Ukraińcy żyją po drugiej stronie frontu - tak jest lepiej. Górnicy w okupowanym Donbasie mają się źle: nie otrzymują normalnej pensji i muszą płacić wysokie ceny za wodę i prąd. Jeśli cierpliwość tamtejszych ludzi w pewnym momencie się wyczerpie, może również dojść do zamieszek” - powiedział Zełenski.

Według niego konflikt wewnętrzny na okupowanym terytorium Donbasu jest możliwy, ponieważ ludzie żyją źle, a mieszka tam wielu ludzi proukraińskich.

Przypomnijmy, 15-16 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa z oficjalną wizytą w Republice Austrii.

Podczas wizyty Prezydent odbędzie rozmowy z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem, Kanclerzem Federalnym Sebastianem Kurzem oraz Przewodniczącym Rady Narodowej (parlamentu) Austrii Wolfgangiem Sobotką.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-