Zełenski w wywiadzie dla „Wiener Zeitung” - Głównym moim priorytetem jest powrót terytoriów

Zełenski w wywiadzie dla „Wiener Zeitung” - Głównym moim priorytetem jest powrót terytoriów

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że głównym priorytetem jest dla niego zakończenie wojny i powrót ukraińskich terytoriów.

Ukraiński prezydent oświadczył to w wywiadzie dla austriackiej gazety rządowej „Wiener Zeitung”, podaje Ukrinform.

„Kiedy coś obiecuję, to nie są tylko puste słowa. Koniec wojny i powrót ziem ukraińskich to mój priorytet. I to nie jest jakaś romantyczna obietnica” - powiedział Zełenski, komentując obietnice wyborcze i ich realizację po wyborach.

Jednocześnie przyznał, że spełnienie tych obietnic „nie jest łatwe”.

„Ale już wiele osiągnęliśmy. Uwolniliśmy 140 osób. Wycofaliśmy wojska. Nie ma więcej strzelania, prawie nikt nie umiera. Z wyjątkiem jednej śmierci, nie było strat w ciągu ostatnich siedmiu tygodni. Wszyscy to widzą i Europa też. Czasem zdarzają się ostrzały separatystów. Ale my na nie nie odpowiadamy, i to dobrze” - Wiener Zeitung zacytował Zełenskiego.

Prezydent Ukrainy zwrócił też uwagę, że na terenach Donbasu tymczasowo niekontrolowanych przez rząd obserwowana jest obecnie katastrofa humanitarna, a koronawirusem zostało zarażonych wiele osób.

„Ale ludzie mieszkający w okupowanej części Donbasu widzą też, jak Ukraińcy żyją po drugiej stronie frontu - tak jest lepiej. Górnicy w okupowanym Donbasie mają się źle: nie otrzymują normalnej pensji i muszą płacić wysokie ceny za wodę i prąd. Jeśli cierpliwość tamtejszych ludzi w pewnym momencie się wyczerpie, może również dojść do zamieszek” - powiedział Zełenski.

Według niego konflikt wewnętrzny na okupowanym terytorium Donbasu jest możliwy, ponieważ ludzie żyją źle, a mieszka tam wielu ludzi proukraińskich.

Przypomnijmy, 15-16 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa z oficjalną wizytą w Republice Austrii.

Podczas wizyty Prezydent odbędzie rozmowy z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem, Kanclerzem Federalnym Sebastianem Kurzem oraz Przewodniczącym Rady Narodowej (parlamentu) Austrii Wolfgangiem Sobotką.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-