Zełenski powiedział, czego dokładnie oczekuje po październikowym szczycie z UE

Zełenski powiedział, czego dokładnie oczekuje po październikowym szczycie z UE

Ukrinform
Na szczycie Ukraina-UE w październiku Kijów będzie dążyć do porozumienia w sprawie rozpoczęcia prac nad odnowieniem handlowej części umowy stowarzyszeniowej i potwierdzenia uznania europejskich aspiracji – powiedział Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej ze swoim litewskim odpowiednikiem Gitanasem Nausedą, donosi Ukrinform powołując się na służbę prasową Prezydenta Ukrainy.

Zełenski podkreślił gotowość strony ukraińskiej do maksymalizacji skuteczności szczytu i zintensyfikowania odpowiednich działań ze strukturami UE i z państwami członkowskimi UE.

„Wśród głównych wyników szczytu widzę potwierdzenie uznania europejskich aspiracji Ukrainy, zawarcie porozumień o rozpoczęciu prac nad odnowieniem handlowej części umowy stowarzyszeniowej, ponieważ nie odzwierciedla ona już realiów gospodarczych Ukrainy i UE” - powiedział.

Prezydent Litwy wyraził z kolei nadzieję, że podczas prezydentury Wołodymyra Zełenskiego Ukraina zrobi wszystko, by stać się członkiem Unii Europejskiej i zaznaczył, że nasz kraj jest liderem wśród krajów Partnerstwa Wschodniego.

Ponadto przywódcy wymienili poglądy na temat sytuacji na Białorusi. Zełenski zwrócił uwagę na wspólne podejście Ukrainy i Unii Europejskiej do oceny białoruskiego wewnętrznego kryzysu politycznego.

Rozmówcy omówili także priorytetowe działania dwustronnego dialogu politycznego. Odnotowano wspólną gotowość do odbycia regularnego spotkania Rady Prezydentów Ukrainy i Republiki Litewskiej pod koniec tego roku w Kijowie.

Podczas rozmowy rozmawiali także o działaniach podjętych na Ukrainie i Litwie w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa i zminimalizowania wpływu pandemii na obywateli.

Przypomnijmy, 22. szczyt Ukraina-UE zaplanowano na 1 października 2020 r. w Brukseli.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-