Ukraina żąda od Rosji wpływu na prowokacyjne ostrzały w Donbasie

Ukraina żąda od Rosji wpływu na prowokacyjne ostrzały w Donbasie

Ukrinform
Ukraina traktuje ostrzał Donbasu w niedzielę przez siły okupacyjne jako dwa odrębne przypadki i żąda od Rosji interwencji i wpłynięcia na prowokacyjne zachowania nielegalnych grup zbrojnych w obwodach donieckim i ługańskim – powiedziano w Biurze Prezydenta, donosi Ukrinform.

"Ukraina uważnie przestudiowała oba ostrzały i uważa je za dwa odrębne przypadki prowokacyjnych zamiarów. Domagamy się interwencji Rosji i wpłynięcia na prowokacyjne zachowanie nielegalnych grup zbrojnych w obwodach donieckim i ługańskim w celu utrzymania zawieszenia broni" – powiedzieli w BP.

Biuro Prezydenta poinformowało, że dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski odbył specjalne spotkanie w sprawie ostrzału organizacji terrorystycznych ŁNR i DNR, w wyniku których zginął jeden ukraiński żołnierz, a drugi został ranny.

Należy zauważyć, że prezydent jest „bardzo zaniepokojony prowokacyjnym ostrzałem i napięciem w Donbasie”.

BP przypomniało, że w ciągu 41 dni całkowitego i trwałego zawieszenia broni nie było strat bojowych wśród ukraińskiej armii.

„Prezydent powtarza, że Ukraina nie cofa się przed dążeniem do pokoju i wypełnia wszystkie porozumienia zawarte 22 lipca w sprawie zawieszenia broni, czego dowodzi SMM OBWE. stanowczo reagujący na działania wroga – podkreślono w BP.

Poinformowano, że po naradzie z prezydentem wydano odpowiednie polecenia, w szczególności minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba zainicjował pilną rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem .

Ukraina podjęła również pilne działania przewidziane Porozumieniem Trójstronnej Grupy Kontaktowej z dnia 22.07.2020 r. „W sprawie wprowadzenia 27.07.2020 r. pakietu dodatkowych środków wspierających zawieszenie broni z , a mianowicie - niezwłocznie uruchomił mechanizm koordynacji naruszenie zawieszenia broni przy pomocy Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji, a także poinformowanie o incydencie Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie.

W Biurze Prezydenta dodali, że dzień wczoraj przedstawiciele Trójstronnej Grupy Kontaktowej odbyli nadzwyczajne spotkanie poświęcone obecnej sytuacji.

„Przedstawiciele TGK spotkają się również dzisiaj” - dodano w Biurze Prezydenta.

Przypomnijmy, w niedzielę rosyjskie siły okupacyjne ostrzelały ukraińskie pozycje w pobliżu miejscowości Krasnohoriwka - seriami z automatycznej wyrzutni granatów, raniąc ukraińskiego żołnierza.

Następnie siły zbrojne Federacji Rosyjskiej po raz drugi złamały zawieszenie broni i otworzyły ogień z broni ręcznej do naszych obrońców w pobliżu miejscowości Pryczepyliwka w obwodzie ługańskim, zabijając ukraińskiego żołnierza.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-