Misja OBWE musi mieć także dostęp do okupowanego Krymu - Unia Europejska

Misja OBWE musi mieć także dostęp do okupowanego Krymu - Unia Europejska

Ukrinform
Specjalna Misja Monitorująca OBWE na Ukrainie powinna mieć, zgodnie z jej mandatem, dostęp do całego terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych na forum międzynarodowym, w tym do Krymu – napisano w oświadczeniu Unii Europejskiej w sprawie agresji Rosji na Ukrainę i nielegalnej okupacji Krymu, przyjętym na posiedzeniu Stałej Rady OBWE - informuje korespondent Ukrinform.

„Zgodnie ze swoim mandatem SMM powinna mieć dostęp do całego terytorium Ukrainy w jej uznanych na forum międzynarodowym granicach, w tym do Półwyspu Krymskiego, który jest nielegalnie zaanektowany przez Rosję” - głosi oświadczenie.

W oświadczeniu UE podkreślono, że SMM pozostaje źródłem wiarygodnych informacji o sytuacji w terenie i że wolność misji nie powinna być ograniczana. Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła fakt, że wielu obserwatorów SMM mogło przekroczyć linię rozgraniczenia i dołączyć do zespołów SMM na okupowanych obszarach Donbasu.

„Wzywamy Rosję do wykorzystania swojego silnego wpływu na wspierane przez nią siły zbrojne, aby zapewnić natychmiastowe zniesienie wszystkich innych nieuzasadnionych ograniczeń SMM” - powiedziała UE.

W oświadczeniu UE przypomniano również, że wszystkie osoby odpowiedzialne za jakiekolwiek celowe uszkodzenie, zniszczenie lub utratę aktywów SMM „powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności politycznej i finansowej”: „Mamy nadzieję, że wyniki dokładnego śledztwa we wszystkich takich przypadkach zostaną przekazane do Stałej Rady".

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-