Ukraina zapuszcza projekt wsparcia i ochrony dziennikarzy na terytoriach okupowanych

Ukraina zapuszcza projekt wsparcia i ochrony dziennikarzy na terytoriach okupowanych

zdjęcie
Ukrinform
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy i szereg organizacji publicznych rozpoczyna duży projekt wsparcia dziennikarzy publicznych i zawodowych, którzy są prześladowani i torturowani w okupowanych częściach Donbasu i w Autonomicznej Republiki Krym – powiedziała wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa podczas dyskusji na temat „Brak wolności słowa na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy” - informuje korespondentka Ukrinform.

„Jako Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiadamy rozpoczęcie wieloletniej kampanii na rzecz ochrony tych, którzy dziś wykonują te funkcje (dziennikarza - red.). Chcę ogłosić jedenaście nazwisk osób, które dziś siedzą za kratkami za swoją działalność”- powiedziała Dżaparowa, dodając, że chodzi o relacjonowanie przez nich wydarzeń na Krymie podczas zatrzymania Tatarów krymskich przez rosyjskie siły bezpieczeństwa.

Podkreśliła, że obecnie na okupowanych terenach nie ma prawdziwego profesjonalnego dziennikarstwa, za to pojawiło się nowe zjawisko - dziennikarz obywatelski - gdy funkcje przedstawicieli mediów pełnią zwykli ludzie z aktywną pozycją obywatelską.

Wiceminister wymieniła nazwiska jedenastu więźniów Krymu, z których większość to dziennikarze publiczni i streamerzy „Solidarności Krymskiej”, między innymi to: Serwer Mustafajew, Tymur Ibragimow, Marlen Asanow, Sejran Salijew, Remzi Bekirow, Ruslan Sulejmanow, Osman Arifmemetow, Rustem Szelchaljew, Nariman Memeleminow, Ernes Ametow i Amet Sulejmanow.

Dżaparowa powiedziała również, że w planach jest uruchomienie instytutu „mentoringu”, w którym znane autorytety będą faktycznie opiekować się każdym więźniem i bronić jego prawa do wolności słowa na wszystkich „scenach” międzynarodowych.

„Planujemy uruchomienie instytutu „mentoringu” dla osób, które mają autorytet w kręgach międzynarodowych, tak aby każdy uwięziony działacz miał mentora. Projekt ruszy we wrześniu - powiedziała wiceminister.

Dla MSZ kwestia wolności słowa jest jedną z kluczowych i priorytetowych kwestii, jak powiedziała Dżaparowa. Przypomniała, że w listopadzie 2014 r. wraz z Radą Europy została uruchomiona specjalna platforma ochrony dziennikarzy. „Dziś w tej platformie można znaleźć wszystkie przypadki łamania praw dziennikarzy, na które państwo musi reagować. Ukraina ma zobowiązania wynikające z decyzji Komitetu Ministrów Rady Europy, a dotychczas zarejestrowano 62 sprawy - powiedział wiceminister.

Mówiąc o znaczeniu rozpoczęcia Projektu, Dżaparowa zaznaczyła, że trzeba zademonstrować światu hybrydowe metody Federacji Rosyjskiej w walce z wolnością słowa. I tylko rozgłos i nagłośnienie historii uwięzionych dziennikarzy ochroni ich przed torturami i pomoże w obronie ich praw w sądzie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-