Ministrowie spraw zagranicznych UE i Pompeo omówili sytuację na Ukrainie

Ministrowie spraw zagranicznych UE i Pompeo omówili sytuację na Ukrainie

Ukrinform
Jednym z tematów omawianych podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej i sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo był rozwój sytuacji na Ukrainie – powiedział wysoki przedstawiciel UE Josep Borrell, donosi korespondent Ukrinform.

„Partnerstwo wschodnie było trzecią ważną kwestią dzisiaj podczas konferencji. Potwierdziliśmy silne partnerstwo między UE a Stanami Zjednoczonymi, które pozostaje kluczowe, w szczególności w odniesieniu do (rozstrzygnięcia) sytuacji na Ukrainie. Oczywiście nadal potrzebujemy, aby Rosja przyczyniła się do pełnego wdrożenia porozumień z Mińska, a nasze stanowisko pozostaje jasne i niezmienione - powiedział Borrell.

Borrell dodał również, że głównym tematem spotkania był rozwój i umocnienie więzi transatlantyckich, a także dyskusja na temat kluczowych zagadnień polityki zagranicznej ważnych zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych.

„... Przypominam, że partnerstwo transatlantyckie jest jednym z filarów światowego porządku. Dzisiaj podczas spotkania potwierdziliśmy stanowisko wszystkich państw członkowskich, by wspierać tę ciasną współpracę transatlantycką. Możliwe, że nie zgadzamy się we wszystkich kwestiach, ale nasze zaangażowanie w taką współpracę jest silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej”- powiedział wysoki przedstawiciel UE.

Według niego strony skoncentrowały się na trzech kwestiach: stosunkach z Chinami, procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie i Partnerstwie Wschodnim, z naciskiem na Ukrainę. Inną kwestią był wspólny problem związany z problemem dezinformacji, który dotyczy każdego z tych trzech obszarów.

„Rozmawialiśmy także o pandemii koronawirusa, która jest częścią globalnego kryzysu, który jedynie podkreśla potrzebę międzynarodowej współpracy w zakresie opieki zdrowotnej. Dlatego wyraziliśmy ubolewanie z powodu ogłoszenia przez USA zamiaru wycofania się z WHO i mamy nadzieję, że decyzję tę można ponownie rozważyć. Ponieważ globalne problemy wymagają globalnych rozwiązań, zaangażowania instrumentów wielostronnych i współpracy międzynarodowej”- powiedział Josep Borrell.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-