Kuleba - o Donbasie: ofensywna dyplomacja odbiera Rosji argument o „złej” Ukrainie”

Kuleba - o Donbasie: ofensywna dyplomacja odbiera Rosji argument o „złej” Ukrainie”

Ukrinform
W kwestii rozwiązania konfliktu w Donbasie Ukraina zajmuje pozycję ofensywnej dyplomacji, która zmusi Rosję do konstruktywnego działania i odrzucenia argumentu o „złej” Ukrainie” – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba w wywiadzie dla Ukrinform.

„Koncentrujemy się na trzech rzeczach. Pierwszą z nich jest ofensywna dyplomacja. Oznacza to, że nie czekamy, aż Rosja zaoferuje lub spróbuje coś narzucić, ale proponujemy, inicjujemy, stwarzamy sytuacje, na które Rosja jest zmuszona zareagować, a nie na odwrót”- powiedział Kuleba.

Przypomniał, że Ukraina zaproponowała organizowanie spotkań TGK nawet w warunkach pandemii w trybie wideokonferencji, aby nie dopuścić do użycia pandemii w celu spowolnienia procesu.

Kuleba zauważył, że Rosja próbowała to zrobić, blokując dostęp SMM OBWE do okupowanego Donbasu, ale nie spowolniła procesu negocjacyjnego TGK.

„Podnieśliśmy status delegacji ukraińskiej i wprowadziliśmy nowych członków, oczekując od Federacji Rosyjskiej wzajemności, a tym samym zmuszając ją do wykazania zainteresowania dialogiem i znalezienia rozwiązań. Wprowadziliśmy przedstawicieli niektórych okręgów obwodu donieckiego i ługańskiego spośród osób wewnętrznie przesiedlonych, ustanawiając w rzeczywistości nowy standard pracy”- powiedział minister.

Drugim elementem, na który zwrócił uwagę - wzmacnianie presji międzynarodowej.

„Od początku mojej kadencji w marcu wspólnie z partnerami z Niemiec i Francji wznowiliśmy dialog normandzki na szczeblu ministerialnym – wcześniej, już 2 lata on się nie odbywał” - powiedział Kuleba.

Trzecim elementem wymienionym przez ministra jest intensywne naświetlanie problemu Krymu na arenie międzynarodowej.

„Pracujemy teraz bardzo ciężko, aby wyciągnąć Krym z cienia, ponieważ nie można w żaden sposób o nim zapomnieć” - powiedział Kuleba.

Zaznaczył, że oficjalne oświadczenia o celach Rosji w Donbasie „mają ułatwić powrót niektórych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego na Ukrainę, ale w rzeczywistości na warunkach Rosji”.

„Naszym celem jest także powrót tych terytoriów na Ukrainę, ale w żadnym wypadku nie na warunkach rosyjskich. I wszystkie manewry odbywają się wokół tego - powiedział Kuleba.

Minister zauważył, że w dyplomacji są trzy sposoby na osiągnięcie celu: robić coś aktywnie, narzucając swój program, swoje pomysły i zmuszając partnera do reagowania, nie robić niczego, (wtedy rzeczy zwykle umierają same z siebie lub kieruje nimi partner, który coś robi) i udawać, że coś robisz, ale tak naprawdę nic nie robić”.

Kuleba podkreślił, że obecnie podstawową pozycją Ukrainy jest stosowanie pierwszej metody, a mianowicie „aktywnej dyplomacji ofensywnej, pomysłów, inicjatyw, propozycji”.

Naszym zdaniem jest to jedyny sposób na stworzenie sytuacji, w której Rosja będzie ostatecznie zmuszona do konstruktywnego działania, ponieważ również nie działa w izolacji, a jej argumenty, że Ukraina jest niekonstruktywna, nie dąży do porozumienia i narusza „Mińsk”, wyglądają absurdalnie nie same w sobie, ale na tle tego, jak działamy. Wszyscy nasi partnerzy to widzą i zdają sobie sprawę, że jesteśmy naprawdę proaktywni, konstruktywni, chcemy znaleźć rozwiązanie, a to Rosji odbiera argument, mówiąc wprost, o „złej” Ukrainie”- powiedział Kuleba.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-