Ukraina ma nadzieję przywrócić węgierskie poparcie dla NATO – Kuleba

Ukraina ma nadzieję przywrócić węgierskie poparcie dla NATO – Kuleba

Ukrinform
Ukraina oczekuje wznowienia pełnego wsparcia Węgier dla NATO - stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba 29 maja na wspólnym briefingu ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Szijjarto w Budapeszcie, donosi korespondent Ukrinform.

„Chcę podkreślić, że nie ma obiektywnych podstaw do jakichkolwiek znaczących poważnych problemów między Ukrainą a Węgrami. Musimy przewrócić tę stronę, musimy znaleźć wszystkie rozwiązania korzystne dla naszych krajów i nadal wspierać się nawzajem we wszystkich możliwych formatach. Mamy nadzieję, że pełne wsparcie Węgier dla Ukrainy w NATO zostanie przywrócone”- powiedział Kuleba.

Dodał, że Węgry mogą zawsze liczyć na wsparcie Ukrainy dla jej inicjatyw w Europie Środkowej, ponieważ nasz kraj należy również do dużej rodziny państw Europy Środkowej.

„Jesteśmy zdeterminowani pracować na rzecz pozytywnego rezultatu, gdyż oba nasze kraje wygrywają od współpracy, a przegrywają podczas konfrontacji” - podkreślił minister.

Przypomnijmy, 29 maja podczas wspólnej konferencji prasowej z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą w Budapeszcie, Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier – Peter Szijjarto powiedział, że w czerwcu zapracują wspólne ukraińsko-węgierskie komisje ds. gospodarki, ochrony mniejszości narodowych i edukacji, które opracują projekty decyzji w celu rozwiązania różnic dotyczących węgierskiego języka edukacji na Ukrainie.

Wcześniej strona węgierska ostro skrytykowała przyjęcie Ustawy o edukacji z dnia 5 września 2017 r., która między innymi podkreśla szereg innowacji, w tym szersze wprowadzenie ukraińskiego języka państwowego, w tym w instytucjach edukacyjnych mniejszości narodowych.

Stosunki węgiersko-ukraińskie ponownie się pogorszyły po przyjęciu przez Radę Najwyższą w kwietniu 2019 r. Ustawy „W sprawie zapewnienia funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”.

Budapeszt przedstawił także „wnioski” do ustawy „W sprawie ogólnego kształcenia średniego II stopnia” przyjęte w styczniu tego roku.

Pomimo licznych prób strony węgierskiej i ukraińskiej rozwiązania sporów w drodze dyplomacji nie osiągnięto pełnego porozumienia. Oficjalny Budapeszt próbuje zablokować euroatlantyckie inicjatywy Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-