Dziennikarze i eksperci ocenili pierwszy rok prezydentury Zełenskiego

Dziennikarze i eksperci ocenili pierwszy rok prezydentury Zełenskiego

zdjęcie, wideo
Ukrinform
Głównymi osiągnięciami Wołodymyra Zełenskiego w pierwszym roku jego prezydentury regionalni dziennikarze i eksperci uważają przyjęcie przepisów o niemożności zwrotu PrivatBank byłym właścicielom, przepisów o obrocie gruntami rolnymi i legalizację wydobycia bursztynu.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa, które zostały przedstawione przez analityka Fundacji Andrija Sucharyna podczas online konferencji prasowej transmitowanej na kanale Ukrinform Youtube.

„W otwartym pytaniu o osiągnięcia i porażki prezydenta respondenci stwierdzili, że prezydentowi Zełenskiemu udało się doprowadzić do uchwalenia Ustawy, dotyczącej obrotu gruntami rolnymi. Mimo że w ograniczonej formie, ale została przyjęta, czego żaden prezydent dotąd nie był w stanie zrobić. Udało mu się również uwolnić dużą liczbę ukraińskich więźniów przetrzymywanych przez tzw. ŁRL / DRL i Rosję. W końcu prezydentowi Zełenskiemu udało się stworzyć w parlamencie mono-większość” - powiedział Sucharyna.

Sucharyna poinformował też, że prawie wszyscy respondenci chwalą decyzję Prezydenta o wsparciu Ustawy, zgodnie z którą nie można zwrócić Privatbanku byłym właścicielom. Tak więc 53,2% respondentów w pełni popiera tę decyzję, a 29,9% - raczej popiera.

Ponadto zdecydowana większość respondentów popiera legalizację wydobycia bursztynu (48, 1% raczej popiera i 19,5 w pełni popiera) oraz zniesienie immunitetu posłów (odpowiednio 35,1% i 33,8%).

Przyjęcie Ustawy dotyczącej gruntów rolnych jest w pełni popierane przez 24,7% ankietowanych ekspertów, a 39% jest skłonnych ją poprzeć.

Naznaczenie Iryny Wenediktowej na Prokuratora Generalnego Ukrainy po zdymisjonowaniu Rusłana Riaboszapki to decyzja, która uzyskała najniższe poparcie ze strony respondentów. Około 85% wszystkich respondentów jest przeciw takiemu naznaczeniu. Niemal ta sama negatywna jednomyślność dotyczy zostawienia Arsena Awakowa jako ministra spraw wewnętrznych.

Sondaż wśród regionalnych dziennikarzy i ekspertów został przeprowadzony przez Fundację „Inicjatywy demokratyczne” imienia Ilka Kuczeriwa w dniach 8–15 maja 2020 r. Przeprowadzono wywiady z 77 dziennikarzami, ekspertami politycznymi i działaczami społeczeństwa obywatelskiego z różnych regionów Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-