Mimo pandemii Moskwa nadal rozpala konflikt w Donbasie - Stany Zjednoczone w OBWE

Mimo pandemii Moskwa nadal rozpala konflikt w Donbasie - Stany Zjednoczone w OBWE

Ukrinform
Ani pandemia koronawirusa COVID-19, ani wezwanie Sekretarza Generalnego ONZ do globalnego zawieszenia broni nie wpłynęły na Rosję, która nadal podsyca konflikt zbrojny we wschodniej Ukrainie – powiedział szef misji USA przy OBWE James Gilmour podczas online spotkania Stałej Rady OBWE, donosi Ukrinform.

„Długoterminowa agresja Moskwy stanowi bezpośrednie wyzwanie dla bezpieczeństwa Europy. Oczywiste jest, że ani pandemia COVID-19, ani apel Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa o globalne zawieszenie broni we wszystkich strefach konfliktu nie przekonały Moskwy do zaprzestania konfliktu zbrojnego na Ukrainie” - powiedział.

Przedstawiciel USA zauważył, że w ubiegłym tygodniu doszło do licznych naruszeń zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie, podczas których „jednostki dowodzone przez Rosję” nadal podważały suwerenność sąsiada.

„Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę z przedłużającej się eskalacji i możliwych konsekwencji. Oczywiście porozumienia z Mińska nie mogą zostać wprowadzone w życie przed zawieszeniem broni. Jednak wysiłki zmierzające do wprowadzenia zawieszenia broni wciąż rosną” - powiedział James Gilmour.

Zauważył, że konflikt w Donbasie pochłonął już życie tysięcy ludzi, a tylko w 2020 r. ponad 65 cywilów zostało rannych lub zabitych.

„W obliczu oporu i dezinformacji ze strony Rosji ci z nas, którzy naprawdę wierzą w zasady Aktu Końcowego z Helsinek i zobowiązania OBWE, są wspólnie odpowiedzialni. Musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za niezgodne z prawem ciągłe naruszanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także nadużycia, jakich dopuściła się ona we wschodniej Ukrainie i na okupowanym Krymie - powiedział szef misji USA w OBWE.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-