45% Ukraińców poparłoby Zełenskiego w wyborach prezydenckich – Centrum Razumkowa

45% Ukraińców poparłoby Zełenskiego w wyborach prezydenckich – Centrum Razumkowa

Ukrinform
Partia Sługa Narodu byłaby popierana przez 41,5 procent obywateli Ukrainy w wyborach do Rady Najwyższej, a 45 procent Ukraińców głosowałoby na Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich.

Dowodzą tego badania przeprowadzone przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa.

Według sondażu, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższej przyszłości, obecny prezydent Wołodymyr Zełenski otrzymałby najwięcej głosów – poparłoby go 45,1% spośród tych, którzy wezmą udział w wyborach i już zdecydowali, na kogo będą głosować. 12,8% chce głosować na lidera partii „Solidarność Europejska”, piątego prezydenta Petra Poroszenko, a na lidera „Platformy Opozycyjnej - Za Życie” Jurija Bojko – 10,8%. Na lidera partii „Siła i honor” Ihora Smeszko - 6% Ukraińców, na lidera Ogólnoukraińskiego Stowarzyszenia „Batkiwszczyna” Julię Tymoszenko - 5,4%, na lidera partii „Pozycja Obywatelska” Anatolija Hrycenko - 3,5%, a na lidera „Partii Radykalnej” Ołeha Laszko - 2,3%.

W wyborach do Rady Najwyższej partię „Sługa Narodu” jest gotowe wesprzeć 41,5% respondentów, „Solidarność Europejską” - 13,9%, „Platformą Opozycyjną - Za życie” - 14,2%, „Batkiwszczynę” - 7%, partię „Siła i honor”- 4,5, a partię „Głos”- 3,1%.

Badanie zostało przeprowadzone przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa w dniach 24–29 kwietnia metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) na podstawie losowego próbkowania numerów telefonów komórkowych. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy. Przeprowadzono wywiady z 2056 respondentami we wszystkich regionach Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i okupowanych terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego, według głównych wskaźników społeczno-demograficznych.

Teoretyczny błąd próbkowania (wyłączając efekt projektowy) nie przekracza 2,3% z prawdopodobieństwem 0,95.

Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu Centrum Razumkowa, wspieranego przez Fundację Hansa Seidela na Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-