Ukrainie udało się uniknąć krytycznego scenariusza z COVID-19 – Zełenski

Ukrainie udało się uniknąć krytycznego scenariusza z COVID-19 – Zełenski

wideo
Ukrinform
Ukrainie udało się uniknąć krytycznego scenariusza rozprzestrzeniania się koronawirusa ze względu na rygorystyczne środki i profesjonalizm lekarzy – powiedział Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wideo.

„Są dwie przyczyny, dzięki którym udało nam się uniknąć krytycznego scenariusza. Pierwsza to podjęte w odpowiednim czasie środki. Druga to zasługa naszych ukraińskich lekarzy - podkreślił.

Prezydent powiedział, że otrzymał wiele pism od zespołów medycznych z całego kraju. Wszystkie dotyczą drugiego etapu reformy medycznej.

„Stworzyliśmy grupę roboczą, w skład której wchodzą naukowcy, profesorowie i honorowi doktorzy w naszym kraju. Wspólnie z nowym kierownictwem Ministerstwa Zdrowia przeanalizowano sytuację. Naszym zadaniem jest utrzymanie wszystkich pozytywnych momentów i pilne skorygowanie błędów. Przez nowy mechanizm finansowania może być zwolnione około 50 000 pracowników służby zdrowia i zamknięte 332 szpitale. Prawie 1000 szpitali otrzyma znacznie mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku - powiedział prezydent.

Powiedział także, że zagrożona jest ratunkowa opieka medyczna, szpitale interdyscyplinarne, centra onkologiczne, szpitale weteranów, większość dziecięcych szpitali, ośrodki psychiatryczne i gruźliczne.

„Nie mogę na to wszystko pozwolić. Nie mogę pozwolić na redukcję liczby pracowników karetek pogotowia i sytuacje, kiedy osoba zachorowała w poniedziałek, a karetka dotarła do niej we wtorek. Albo jeśli jesteś mieszkańcem obwodu sumskiego, to lepiej, żebyś w ogóle nie chorował, ponieważ musisz przejechać 200 kilometrów na leczenie. Nie mogę pozwolić wykwalifikowanym pediatrom wyjechać za granicę i żeby śmiertelność dzieci uległa katastrofalnemu wzrostowi. Albo, żeby liczba przypadków gruźlicy wzrosła o jedną trzecią w ciągu najbliższych dwóch lat. Nie możemy na to pozwolić, ponieważ wtedy to będzie nie reforma, a dywersja” - dodał prezydent.

Podkreślił, że problemy z reformą nie oznaczają, że nasza służba zdrowia jest idealna i nic nie trzeba zmieniać, i zapewnił, że od początku koronawirusa jak nikt inny widzi, że ukraiński resort medyczny jest nie po prostu zagrożony, ale znajduje się na „krok od śpiączki”.

Wezwał ministra zdrowia, przewodniczącego komitetu profilowego Rady Najwyższej i głównego doktora sanitarnego Ukrainy, aby natychmiast zaproponowali sposoby rozwiązania tych problemów.

„Nie musimy likwidować reformy, ale ją ulepszyć. Musimy znaleźć błędy i je poprawić. Jestem przekonany, że globalny wymóg jest jeden i jest bardzo prosty: zarówno pacjenci, jak i lekarze wszystkich szczebli powinni być zadowoleni z reformy” - powiedział Zełenski.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-