Rosyjscy okupanci zamienili Krym w getto informacyjne - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rosyjscy okupanci zamienili Krym w getto informacyjne - Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ukrinform
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało społeczność międzynarodową do zwiększenia nacisków na rosyjskie władze w celu ochrony dziennikarzy na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy.

Apel znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Facebooku.

„Społeczność międzynarodowa powinna zwiększyć presję na rosyjskie władze, aby chroniły dziennikarzy na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. W Światowy Dzień Wolności Prasy przyłączamy się do apelu ukraińskich dziennikarzy, wcześniej nielegalnie uwięzionych Romana Suszczenki i Stanisława Asiejewa, w celu nasilenia międzynarodowej presji na rosyjską władzę dla zwolnienia krymskotatarskich dziennikarzy: Remzi Bekirowa, Osmana Arifmemetowa, Rustema Szelchaljewa, Narimana Memedinowa, a także działacza na rzecz praw człowieka Serwera Mustafajewa oraz ich oczyszczenia z bezprawnych zarzutów” - napisano w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy podkreśliło, że aby ukryć przed światem prawdziwą sytuację na tymczasowo okupowanym Krymie, rosyjska administracja okupacyjna zajmowała się niszczeniem pola informacyjnego.

„Rosyjska administracja okupacyjna wprowadziła getto informacyjne od początku okupacji, systematycznie niszcząc wolność wypowiedzi na półwyspie, prześladując i aresztując dziennikarzy i blogerów pod pretekstem walki z ekstremizmem lub separatyzmem i pod każdym względem utrudniając im pracę. „ZMINA Centrum Praw Człowieka” i „Krymska Grupa Praw Człowieka” odnotowały przez ponad 6 lat okupacji Krymu i Sewastopola około 300 naruszeń praw dziennikarzy i blogerów” - czytamy w oświadczeniu.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, że z 3000 instytucji masowego przekazu, które oficjalnie działały na półwyspie do 2014 r., tylko 232 były w stanie uzyskać zgodę okupantów na ponowną rejestrację.

„Niektóre media próbowały zarejestrować się więcej niż 3 razy, ale ze względów formalnych odmówiono. Sytuacja taka miała miejsce w szczególności w przypadku krymskotatarskiej stacji telewizyjnej ATR. Rosja skutecznie odmówiła ludności krymskiej możliwości usłyszenia alternatywnej opinii poprzez blokowanie sygnałów z ukraińskich stacji radiowych i dostęp do online wydania” - podkreśliło Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Apel podkreśla także, że rosyjskie media propagandowe nie tylko zajęły przestrzeń informacyjną Krymu, ale także rozpowszechniły język nietolerancji, tworząc wizerunek wroga z Ukraińców i Tatarów krymskich.

„Wzywamy społeczność międzynarodową do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko zniesieniu wolności słowa i rażącemu naruszeniu praw człowieka na tymczasowo okupowanym Krymie. Wyrażamy nasze pełne poparcie dla dziennikarzy, blogerów i wszystkich tych, którzy pomimo represji nie boją się publicznie wyrazić swojej pozycji obywatelskiej” - podkreślili.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-