Donbas, kwarantanna i energia – Wołodymyr Zełenski rozmawiał przez telefon z Andrzejem Dudą

Donbas, kwarantanna i energia – Wołodymyr Zełenski rozmawiał przez telefon z Andrzejem Dudą

zdjęcie
Ukrinform
Wczoraj odbyła się rozmowa telefoniczna prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - napisano na stronie internetowej Urzędu Prezydenta.

„Szefowie państw nadal koordynują działania mające na celu zaradzenie skutkom pandemii koronawirusa dla obywateli obu krajów. Szczególną uwagę zwrócono na mechanizmy kwarantanny i współpracy międzynarodowej w celu sprostania takim wyzwaniom w przyszłości” - napisano.

Głowa ukraińskiego państwa podziękował Polsce za sprzęt medyczny dostarczony na Ukrainę, a także za pomoc finansową z Unii Europejskiej. Andrzej Duda podziękował za udział lotnictwa ukraińskiego w transporcie towarów medycznych w ramach międzynarodowej walki z pandemią.

„Wiem o Pana niedawnej inicjatywie zacieśnienia współpracy między krajami europejskimi, aby skutecznie stawić czoła takim wyzwaniom w przyszłości. Ukraina jest gotowa aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu i realizacji skoordynowanych działań. Nawiasem mówiąc, Pana propozycja stworzenia europejskiego mechanizmu bezpieczeństwa medycznego jest zgodna z naszą ideą międzynarodowego mechanizmu radzenia sobie z efektami koronawirusa - powiedział Zełenski.

Prezydent Polski zapewnił o stałym wsparciu europejskiej i euroatlantyckiej integracji Ukrainy. Odnotował również znaczącą rolę przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy w dowództwie brygady litewsko-polsko-ukraińskiej.

Ważnym tematem dyskusji była współpraca między Ukrainą a Polską w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w szczególności w zakresie dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w energię i praktycznej realizacji trójstronnego porozumienia o współpracy między Ukrainą, Polską i USA podpisanego w sierpniu 2019 r.

Prezydent Ukrainy poinformował swojego polskiego odpowiednika o sytuacji w Donbasie i realizacji porozumień osiągniętych podczas szczytu normandzkiego w Paryżu w ubiegłym roku. Andrzej Duda zapewnił, że Polska popiera Ukrainę, w kwestii przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej.

Wołodymyr Zełenski życzył Andrzejowi Dudzie sukcesu w organizacji wyborów w Polsce, których pierwsza tura zaplanowana jest na 10 maja. Przywódcy uzgodnili kontynuować regularne kontakty.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział, że „Prezydenci przedyskutowali również warianty możliwego scenariusza odmrażania kontaktów gospodarczych, a zwłaszcza przyjazdu pracowników z Ukrainy do Polski”.

Powiedział, że kwestia ta będzie „podlegać porozumieniu w sprawie zaleceń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne obu krajów i potrzeby polskiego rynku pracy”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-