Ukraina nie będzie odstępować od zasady „przede wszystkim bezpieczeństwo” w związku z uregulowaniami w Donbasie – Kuleba

Ukraina nie będzie odstępować od zasady „przede wszystkim bezpieczeństwo” w związku z uregulowaniami w Donbasie – Kuleba

Ukrinform
Ukraina nie planuje porzucić podstawowej zasady „przede wszystkim bezpieczeństwo” w kwestii rozwiązywania konfliktu w Donbasie podczas negocjacji w formacie normandzkim lub w ramach procesu mińskiego – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba podczas online konferencji prasowej w czwartek, 30 kwietnia, podsumowując wideokonferencję ministrów spraw zagranicznych „Czwórki Normandzkiej”, donosi korespondent Ukrinform.

„Rozmawialiśmy głównie o kwestiach bezpieczeństwa ... Jest to podstawowa zasada - „bezpieczeństwo przede wszystkim” i nie planujemy odstępować od niej. Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować rozmowy między ministrami i omawiać cały zakres kwestii uregulowań (w Donbasie) zgodnie z normandzkim i mińskim porządkiem dziennym”- powiedział Kuleba i poinformował, że podczas spotkania podkreślono, że obserwatorzy OBWE powinni mieć pełną i bezwarunkową możliwość dostępu do terytoriów okupowanych i skutecznego wykonywania swoich zadań.

Według Kuleby ministrowie spraw zagranicznych „Czwórki Normandzkiej” zgodzili się, że TGK powinna jak najszybciej omówić szczegóły ogłoszenia kompleksowego zawieszenia broni i ustalić datę, od kiedy zostanie ono wprowadzone.

„Rozmawialiśmy przez półtorej godziny. Ogólna atmosfera była konstruktywna, czasami napięta, ale ruszyliśmy do przodu, omówiliśmy wszystkie zaplanowane kwestie w porządku obrad i zgodziliśmy się rozmawiać dalej” - powiedział szef ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, 30 kwietnia odbyła się wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych „Czwórki Normandzkiej”.

Ostatnie spotkanie przywódców formatu normandzkiego odbyło się 9 grudnia 2019 r. w Paryżu z udziałem prezydentów Ukrainy, Francji i Rosji: Wołodymyra Zełenskiego, Emmanuela Macrona i Władimira Putina, a także niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-