Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa uczestników szczytu normandzkiego do wywarcia presji na Rosję w związku z misjami OBWE w Donbasie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa uczestników szczytu normandzkiego do wywarcia presji na Rosję w związku z misjami OBWE w Donbasie

Ukrinform
Niewpuszczanie obserwatorów ze Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na tymczasowo okupowane obwody doniecki i ługański Ukrainy jest sprzeczne z porozumieniami z Mińska – napisano w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczącym blokowania patroli SMM OBWE przez przedstawicieli władzy okupacyjnej.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy potępia działania przedstawicieli rosyjskich władz okupacyjnych na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego, które od 21 marca blokują dostęp do tych terytoriów patrolom Specjalnej Misji Monitorującej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i uniemożliwiają wypełnienie ich mandatu, zatwierdzonego przez Stałą Radę OBWE. Fakty te są zapisane w odpowiednich raportach OBWE”- napisano w oświadczeniu.

Należy zauważyć, że takie działania administracji okupacyjnej Federacji Rosyjskiej są bezpośrednim naruszeniem mandatu Misji OBWE, wbrew porozumieniom z Mińska, a także ogólnie uzgodnionym wnioskom ze szczytu paryskiego w formacie normandzkim z 9 grudnia 2019 r., zgodnie z którym SMM OBWE musi mieć bezpieczny dostęp do całej Ukrainy dla pełnej realizacji swojego mandatu.

„Ograniczony dostęp SMM OBWE do tymczasowo okupowanych terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego pod pretekstem rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19 jest niedopuszczalny, w tym z punktu widzenia bezpieczeństwa międzynarodowych obserwatorów. Rząd Ukrainy, czasowo zamykając granicę na linii rozgraniczającej , aby skutecznie przeciwdziałać i zapobiegać rozpowszechniania się zakażenia koronawirusem na terytorium znajdującym się pod kontrolą rządu Ukrainy, już wtedy wykluczył misje monitorujące OBWE, ONZ, MKCK, które pracują tam zgodnie z ustanowioną procedurą” - napisano.

MSZ wezwał społeczność międzynarodową, zwłaszcza uczestników szczytu normandzkiego, nadal wywierać presję na Federację Rosyjską, która jest odpowiedzialna za sytuację na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego, w celu zapewnienia pełnego i ścisłego wypełniania umów z Mińska.

av

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-