Zahorodniuk wzywa NATO do rozważenia wniosku Ukrainy o udział w Programie Rozszerzonych Możliwości

Zahorodniuk wzywa NATO do rozważenia wniosku Ukrainy o udział w Programie Rozszerzonych Możliwości

Ukrinform
Minister obrony Andrij Zahorodniuk oświadczył, że Ukraina spełnia kryteria przystąpienia do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO (Enhanced Opportunities Partners (EOP) ) i wezwał Sojusz do rozważenia wniosku Ukrainy o uczestnictwo w programie.

Powiedział to podczas roboczego śniadania na zaproszenie Sekretarza Obrony Kanady, z udziałem Sekretarza Generalnego NATO (29 + 1) w Brukseli - donosi Ministerstwo Obrony.

„Nasi partnerzy NATO wiedzą, że przystąpienie do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO jest absolutnym priorytetem dla Ukrainy. Ukraina poczyniła znaczne postępy we wdrażaniu standardów Sojuszu i już spełnia wojskowe kryteria przystąpienia do programu. Jesteśmy gotowi i na razie pojawia się okno możliwości” - cytuje serwis prasowy Zahorodniuka.

Zahorodniuk podkreślił również, że przystąpienie Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO jest kluczowym elementem w zwiększaniu bezpieczeństwa europejskiego oraz pogłębianiu współpracy i partnerstwa. Ponadto Zahorodniuk podkreślił, że Ukraina ma coś do zaoferowania Sojuszowi. Wśród kierunków minister wymienił kontynuację ukraińskiego zaangażowania wojskowego w operacjach sponsorowanych przez NATO, wymianę doświadczeń zdobytych podczas konfrontacji z rosyjską agresją na wschodniej Ukrainie, w tym komponent hybrydowy, wymianę danych wywiadowczych i bezpieczeństwo na Morzu Czarnym.

Szef obrony wezwał partnerów do rozważenia wniosku Ukrainy o wejście do Programu i poparcia decyzji.

Jak informowaliśmy, w styczniu 2010 r. Ukraina zwróciła się do NATO o nadanie mu statusu uczestnika Programu Rozszerzonych Możliwości.

Wicepremier ds. Integracji europejskiej i euroatlantyckiej Dmitrij Kuleba wyjaśnił, że w ramach takiego partnerstwa Ukraina może uzyskać priorytetowe dopuszczenie do certyfikacji wydarzeń NATO-Ukraina. Ponadto program ten przewiduje wzmocnioną współpracę wywiadowczą i umożliwia krajom partnerskim obejmowanie stanowisk w kwaterze głównej lub strukturach NATO.

Według Kuleby Program Rozszerzonych Możliwości nie zastępuje ukraińskiego Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP)

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-