Zełenski wymienił swoje trzy priorytety na szczycie w formacie normandzkim

Zełenski wymienił swoje trzy priorytety na szczycie w formacie normandzkim

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że nie rozpocznie wojny w Donbasie i że wybory będą wymagały wycofania wszystkich nielegalnych formacji wojskowych.

Powiedział to w wywiadzie dla niemieckiego magazynu Spiegel.

„W każdym razie nie rozpocznę wojny w Donbasie” - podkreślił Zełenski.

Przedstawił także trzy priorytetowe kwestie, które zamierza omówić na szczycie.

Pierwszym priorytetem jest wymiana więźniów. Zełenski jest przekonany, że Francja i Niemcy popierają to i „nie rozumie, dlaczego Rosja miałaby się temu sprzeciwiać”.

Drugim priorytetem prezydent nazwał rozejmem.

Jeśli chodzi o wybory w Donbasie, Zełenski podkreślił, że wszystkie nielegalne jednostki wojskowe powinny zostać wycofane dla przeprowadzenia wyborów.

„Wybory odbędą się zgodnie z prawem ukraińskim. Prawo ukraińskie wyklucza obecność bojowników”, powiedział, dodając, że wszystkie partie ukraińskie, obserwatorzy, dziennikarze, OBWE, CKW powinny mieć dostęp.

„Kiedy te trzy punkty zostaną spełnione, zobaczymy, czy wszyscy chcemy zakończyć wojnę. Sami na pewno tego chcemy. Ale wtedy przekonamy się, czy Rosja naprawdę chce to zrobić - powiedział głowa państwa.

Przypomnijmy, spotkanie w formacie normandzkim odbędzie się 9 grudnia w Paryżu. W spotkaniu wezmą udział przywódcy z czterech krajów: Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Będzie to pierwsze spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina.

Kluczową kwestią w porządku obrad jest rozwiązanie konfliktu w Donbasie.

Ostatnie takie spotkanie przywódców państw odbyło się 19 października 2016 r. w Berlinie. Jego uczestnicy uznali, że nie osiągnięto przełomu w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-