Tusk przypomniał, że wspieranie Ukrainy leży w interesie Europy

Tusk przypomniał, że wspieranie Ukrainy leży w interesie Europy

Ukrinform
Były prezydent Niemiec Joachim Gauck i były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegli przed zagrożeniem dla jedności europejskiej ze strony Rosji.

Obaj politycy powiedzieli to w niedzielę, 1 grudnia, podczas wręczenia Tuskowi nagrody imienia Marion Dönhoff, przyznawaną przez niemiecki tygodnik "Die Zeit" za wkład w międzynarodowe porozumienie i pojednanie - donosi DW.

Gauck zauważył, że „utrzymanie jedności UE było głównym celem pracy Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej.

„Był zaniepokojony agresywną polityką Putina, która przejawiła się nie tylko w aneksji Krymu i na wschodzie Ukrainy, ale także w jego próbach podziału w UE” - podkreślił Gauck.

W swoim wystąpieniu podczas przyjmowania nagrody Tusk wezwał Europejczyków do unikania podziału w swoich szeregach. Jego zdaniem kraje europejskie powinny utrzymywać stosunki transatlantyckie, niezależnie od tego, kto jest obecnie prezydentem USA.

Podkreślił także, że nie należy na dobre opuszczać Ukrainy.

„Wspieranie Ukrainy leży w interesie Europy” - powiedział Tusk. Jego zdaniem bezpieczeństwo europejskie jest ważniejsze niż krótkoterminowe interesy Rosji.

Przypomnijmy, Nagroda imienia Marion Dönhoff, została założona w 2002 roku, a przyznawana jest za wkład w pojednanie między narodami. W tym roku nagroda ta trafiła także do międzynarodowego młodzieżowego ruchu ekologicznego Fridays for Future.

1 grudnia nowy przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel objął swoje stanowisko. Donald Tusk sprawował ten urząd od 1 grudnia 2014 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-