Tusk nazwał sytuację na Ukrainie „pierwszym testem” na jedność Unii Europejskiej

Tusk nazwał sytuację na Ukrainie „pierwszym testem” na jedność Unii Europejskiej

Ukrinform
Obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nazwał sytuację na Ukrainie i walkę z agresywną polityką Kremla „pierwszą próbą” jedności i solidarności Unii Europejskiej.

Powiedział to w środę podczas przemówienia w European College w Brugii (Belgia) – donosi korespondent Ukrinform.

„Moja walka o jedność Unii Europejskiej rozpoczęła się praktycznie od pierwszego dnia (urzędowania). To była wtedy kwestia agresywnej polityki Kremla. Byłem i jestem przekonany, że stawką w tej grze jest nie tylko przyszłość niepodległej Ukrainy i bezpieczeństwo Europy Środkowej, w tym bezpieczeństwo mojego kraju, ale suwerenność Europy jako struktury politycznej. Nie mam wątpliwości, że strategicznym celem Putina jest nie tylko odzyskanie kontroli nad byłym Związkiem Radzieckim, ale także systematyczne osłabianie UE poprzez prowokowanie podziału między nami” - zauważył Tusk.

„Niemal co tydzień (jako przewodniczący Rady Europejskiej) publicznie przypomniałem, że Rosja nie jest naszym strategicznym partnerem, ale naszym strategicznym problemem. Zostałem nawet oskarżony o maniakalne skupienie się na tym temacie. Ale było warto. W końcu utrzymaliśmy naszą jedność, w tym w rozmiarze sankcji przez całą moją kadencję - dodał.

Przypomnijmy, Unia Europejska utrzyma sankcje do czasu pełnego wdrożenia porozumień z Mińska. Zostało to ogłoszone we wtorek przez Specjalnego Doradcę Przewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Ukrainy Elmara Broka.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2020 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-